Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vývoz ruského plynu mimo bývalý Sovětský svaz klesl o desetinu

Plyn
Plyn
Foto: Pixabay

Vývoz ruského zemního plynu potrubím zákazníkům ze zemí mimo bývalý Sovětský svaz loni klesl o deset procent na 179,3 miliardy metrů krychlových. Informovala o tom dnes společnost Gazprom, která má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firmu má pod kontrolou Kreml.

Do skupiny uvedených zákazníků patří Evropská unie, Turecko a Čína. Výsledky za loňský rok jsou podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera zatím jen předběžné, poznamenala agentura Bloomberg.

V roce 2019 vývoz činil 199,2 miliardy metrů krychlových. Data zahrnují i vývoz do Číny, kam Rusko plynovodem Síla Sibiře loni dodalo 4,1 miliardy metrů krychlových plynu. Síla Sibiře je nová přepravní trasa, Rusko přes ni začalo plyn do Číny dodávat teprve koncem roku 2019.

Gazprom také oznámil, že loni vytěžil 452,7 miliardy metrů krychlových plynu. To je pokles proti 500,3 miliardy metrů krychlových z roku 2019. To byl zároveň největší objem těžby od roku 2012.

Firma byla sedm let ve sporu s Evropskou komisí (EK), která Gazprom obviňovala s porušování hospodářské soutěže. V roce 2018 ale unijní exekutiva oznámila, že se s Gazpromem dohodla na vyřešení sporu. Firmě uložila řadu povinností, které měly obavy z narušování hospodářské soutěže rozptýlit a umožnit volný tok zemního plynu za konkurenční ceny na trzích ve střední a východní Evropě.

Gazprom se díky dohodě s komisí vyhnul pokutě, která mohla činit až deset procent jeho ročních tržeb. To tehdy představovalo v přepočtu více než 200 miliard Kč.

Témata:  zemní plyn Rusko

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.