Zapojit se do obnovy Ukrajiny projevilo přes webový formulář u programu státní agentury CzechTrade asi šest desítek českých exportérů. Firmy nabízejí pomoc ve stavebnictví, energetice nebo s dekontaminací. Na dotaz ČTK to uvedl generální ředitel agentury Radomil Doležal. Doplnil, že CzechTrade sleduje i poptávku z ukrajinské strany. V ní převládají stavební materiály, Ukrajina má zájem ale třeba také o kovoobráběcí stroje.
Program Export pro obnovu Ukrajiny představil CzechTrade začátkem dubna. "Řada nabídek se řeší také jinou formou než přes formulář, tedy telefonicky, e-mailem či přes Velvyslanectví Ukrajiny v České republice," řekl Doležal. Agentura podle něj zjišťuje možnosti a konkrétní zájem českých podniků o export na Ukrajinu. Vytvořenou databázi pravidelně aktualizuje.
České firmy nabízejí podle Doležala kromě výše uvedeného také zařízení a technologická řešení pro oblast životního prostředí nebo zacházení s odpady. Dále například pomoc v elektrotechnice, strojírenství či odvětví dopravních prostředků.
"Ukrajina poptává cement, tabulové sklo, potrubí, ocelové plechy a dráty. Poptávka po kovoobráběcích strojích souvisí s přesunem výroby ukrajinských strojírenských podniků z východních a centrálních regionů na západní Ukrajinu, kde plní státní zakázky pro obranných průmyslu," uvedl dále Doležal. Dodal, že zájem má Ukrajina také o zemědělské stroje a náhradní díly, stejně jako o zdravotnické materiály.
Zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny po ukončení válečného konfliktu chce ministerstvo průmyslu a obchodu řídit prostřednictvím takzvaného Business klubu Ukrajina. Bude zároveň místem pro získávání a sdílení informací o konkrétních potřebách a z nich vyplývajících projektech rekonstrukce Ukrajiny. Členem klubu se mohou stát firmy i sociální partneři, oznámil dříve úřad.
Evropská unie slíbila v rámci okamžité pomoci poskytnout Ukrajině dlouhodobou půjčku devět miliard eur (asi 221,2 miliardy Kč). První miliardu (asi 24,6 miliardy Kč) jí odeslala začátkem srpna. Podporu Ukrajině přislíbily i jednotlivé země, včetně například Spojených států amerických.
Rusko zahájilo vpád na Ukrajinu 24. února, boje nadále pokračují. EU v této souvislosti zavedla proti Rusku mnohé sankce. Připravila také pravidla pro snazší způsob zabavení majetku ruských oligarchů nebo firem podporujících ruské tažení na Ukrajině. Odhady nákladů na rekonstrukci země se ke konci května pohybovaly až kolem bilionu eur (asi 24,7 bilionu Kč).
Témata: Ukrajina, dovoz a vývoz
Související
13. ledna 2025 17:28
9. ledna 2025 16:11
3. ledna 2025 14:48
30. prosince 2024 21:00
30. prosince 2024 15:39