Články k tématu: Černobyl

Kyjev se dusí, dorazil kouř z požárů u Černobylu. Je radioaktivní?

17.04. 14:19

Silný vítr zavál do Kyjeva dým z požárů v evakuované oblasti kolem někdejší jaderné elektrárny v Černobylu. Úřady v ukrajinském hlavním městě ale podle médií tvrdí, že nebezpečí kvůli chemickému nebo radioaktivnímu znečištění lidem nehrozí.

Zakletý Černobyl? V okolí elektrárny vypukly další požáry

16.04. 21:55

V okolí odstavené jaderné elektrárny v Černobylu dnes vinou silného větru propukly tři nové požáry. Úřady ujišťují, že nejsou rozsáhlé a neohrožují důležité objekty, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na hasiče. Silný vítr ale může komplikovat hašení, upozornila agentura Reuters.

Požár u Černobylu se stále nedaří uhasit, kouř dorazil až do Kyjeva

13.04. 17:32

Ukrajinským hasičům se ani po více než týdnu stále nedaří uhasit lesní požár v okolí bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, jejíž exploze v roce 1986 byla největší jadernou katastrofou po druhé světové válce. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřad pro mimořádné situace. Ten…

reklama

Požár u elektrárny Černobyl je uhašen, záhy se rozhořel další

08.04. 10:36

Požár u černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny, který vypukl minulý víkend, se podařilo uhasit. Na některých místech je ale ještě třeba likvidovat doutnání. Podle agentury Ukrinform to dnes sdělila tisková služba úřadu pro mimořádné situace, která zároveň uvedla, že travnatý a křovinatý…

Lesní požár u Černobylu se nedaří uhasit. Vzroste radiace?

06.04. 12:24

Úroveň radiace v okolí lesního požáru u černobylské jaderné elektrárny je v normálu, oheň se nicméně stále nepodařilo uhasit. Oznámily to dnes ukrajinské úřady. Oheň, který propukl v sobotu nedaleko elektrárny těžce poškozené v roce 1986 výbuchem jaderného reaktoru, se rozšířil na plochu 25 hektarů…

Bavorsko má problém. Dopad katastrofy v Černobylu pociťuje i po 33 letech

11.10. 10:19

Třiatřicet let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl obsahují některé druhy hub v Bavorsku stále ještě velké množství radioaktivního cesia.

Seriál Černobyl oživil děsivé vzpomínky. Promluvil jeden z odklízečů jaderné katastrofy

01.08. 10:57

Úspěšná televizní minisérie Černobyl o katastrofě jaderné elektrárny učinila z natáčecích prostor v Litvě netradiční turistickou atrakci. Zároveň vyvolala bolestné vzpomínky těch Litevců, kteří byli nuceni podílet se na odklízení radioaktivních trosek, napsala agentura Reuters.

Za výbuch v Černobylu může CIA? Rusko chce přepsat dějiny

09.06. 12:17

Dramatická pětidílná minisérie Černobyl společnosti HBO má mít ruskou konkurenci, podle agentury RBK seriál o katastrofě na černobylské jaderné elektrárně z roku 1986 točí televize NTV s finanční podporou ruského ministerstva kultury.

Češi v ohrožení? V potravinách je stále radioaktivní cesium ze spadu z Černobylu

12.03. 09:32

V některých monitorovaných potravinách je stále nezanedbatelné množství cesia Cs-137 z takzvaného počernobylského spadu, který byl v 80. letech 20. století způsoben havárií Jaderné elektrárny Černobyl. Na webu to uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) s tím, že jde především o zvěřinu,…

V zóně u Černobylu bují život. Daří se v něm hlavně vlkům

22.07. 15:17

Kyjev - Vlci v radioaktivní zakázané zóně kolem havarované černobylské jaderné elektrárny pronikají do okolního světa, čímž se zvyšuje možnost šíření zmutovaných genů, které se mohou dostat široko daleko.

Hasiči uhasili požár, který vypukl u Černobylu

07.06. 20:43

Kyjev - Lesní požár, který vypukl v úterý v zóně kolem jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny, byl dnes uhašen.

U jaderné elektrárny Černobyl hoří lesy, požár hasí stovka hasičů

05.06. 21:55

Kyjev - V třicetikilometrové ochranné zóně okolo odstavené jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny vypukl velký lesní požár.

Je možné, aby jaderná elektrárna explodovat stejně jako jaderná bomba?

18.05. 08:06

Riziko havárie atomového reaktoru je minimální. Pokud k havárii dojde, jedná se o nejnebezpečnější havárii člověkem vytvořeného zařízení s nejhoršími následky na životní prostředí. Přesto k jedné věci při havárii atomového reaktoru nemůže dojít: k nukleárnímu výbuchu.

Svět ohrožuje katastrofa horší než Černobyl. Severokorejský reaktor může zabít 100 milionů lidí

21.04. 14:12

Vladivostok - Velké obavy vzbuzuje severokorejský reaktor ve výzkumném centru v Jongbjonu. Ten má být podle zprávy zveřejněné vědci ve velmi špatném stavu. Navíc je to stejný typ jako v Černobylu, varuje The Telegraph.

Anthraxové ostrovy a Bikini? Tato místa člověk zničil tak, že by na nich neměl šanci přežít

Aktualizovali jsme 4.4.2018, 10:41, 04.04. 08:09

Lidstvo je asi jediným druhem, které si přizpůsobí své okolí, aby se cítilo pohodlně. To lidé dělali již od počátku zemědělství. A ačkoliv se to na většině místech neprojevuje negativně, lidstvu se podařilo několik míst zničit tak, že už pro lidský život nejsou bezpečná.

Nejvíce radioaktivní místo na Zemi? Těmto oblastem se obloukem vyhněte, pobyt zde je zdraví nebezpečný

02.04. 09:25

Radiace může být velmi nebezpečná věc. Může nám způsobit řadu zdravotních problémů a v dostatečně vysokých dávkách nás může zabít. Naštěstí je na Zemi jen velmi málo míst, kde byste mohli být vystaveni tak velkému záření, aby způsobilo fatální škody. Ale přesto existuje několik oblastí, kde není…

Jaké jsou skutečné důsledky Černobylu a Fukušimy? Možná jiné, než si myslíme

23.01. 18:30

Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné havárii v černobylské elektrárně. Oba případy představují nejhorší jaderné havárie, jakých kdy byl svět svědkem. Deník The Guardian ale upozorňuje, že jsou jejich důsledky často nadsazovány.

Kyštymská katastrofa: Proč se o havárii překonávající Černobyl nikdo neměl dozvědět?

Aktualizovali jsme 18.12.2017, 22:01, 18.12. 11:03

Poblíž města Ozjorsk v Čeljabinské oblasti v bývalém SSSR byla na konci druhé světové války vězni z pracovního táboru Gulagu v utajení postavena továrna na zpracování radioaktivních materiálů Majak, jinak zvaná Kyštym. Do historie země se v následujících letech zapsala hned několikrát, byl zde…

Mutanti a radioaktivní švábi? Nenechte se mýlit, okolí Černobylu vypadá úplně jinak

Aktualizovali jsme 11.12.2017, 13:59, 11.12. 08:02

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak v roce 1986 zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať,…

Lži a tajnosti o největší jaderné katastrofě? Svědci vypráví, co se opravdu stalo v Černobylu

28.10. 10:40

Zoja Šeftalovičová žila v roce 1986 se svými rodiči v ukrajinském městě Černovice vzdáleném 597 km od Černobylu. Stala se jednou z mnoha lidí, které se dotkla katastrofální nehoda černobylské jaderné elektrárny. Tedy ve chvíli, kdy tehdejší vláda přestala mlžit a přiznala, co se skutečně stalo.

Jaderná havárie v Černobylu se nedotkla jen lidí, po uzavřené zóně radioaktivní psi

01.09. 11:34

Nejeden majitel čtyřnohého mazlíčka si při pohledu na všechnu nevybitou energii, kterou jejich pes má, povzdychne, že má asi radioaktivního psa. Psi, kteří se probíhají po uzavřené zóně v okolí černobylské elektrárny, však skutečně radioaktivní jsou.

U Černobylské jaderné elektrárny dnes vystoupí česká kapela Mňága a Žďorp

31.08. 13:23

Slavutyč - Nedaleko místa, kde v roce 1986 explodoval blok Černobylské jaderné elektrárny, se koná hudební festival Chernobyling. Jako hlavní hvězda na něm dnes vystoupí česká skupina Mňága a Žďorp. Včera natáčela v zóně elektrárny s režisérem Tomášem Krejčím klip k písni Boží mlýny.

Anthraxové ostrovy, Aralské jezero. Bikiny. Na tato místa nejezděte, kvůli lidem jsou nyní nebezpečná

12.08. 15:49

Lidstvo je asi jediným druhem, které si přizpůsobí své okolí, aby se cítilo pohodlně. To lidé dělali již od počátku zemědělství. A ačkoliv se to na většině místech neprojevuje negativně, lidstvu se podařilo několik míst zničit tak, že už pro lidský život nejsou bezpečná.

Černobylská katastrofa očima svědka: Jste v bezpečí, ujišťovali politici rozhlasem občany

Aktualizovali jsme 27.7.2017, 08:37, 26.07. 19:04

Žena, která žila v roce 1986 se svými rodiči v ukrajinském městě Černovice vzdáleném 597 km od Černobylu popsala, co se ten den stalo. Byla jednou z mnoha lidí, které se dotkla katastrofální nehoda černobylské jaderné elektrárny.

reklama
Fotogalerie