Články k tématu: Čína

Norský profesor bez servítek: Česká republika? Švindly a demokracie bez demokratů

Aktualizovali jsme 18.3.2018, 22:07, 17.03. 10:35

V Pekingu vládne Si Ťin-pching, rudý císař, a má za cíl, aby totalita fungovala, tvrdí norský sociolog a politolog Stein Ringen v komentáři pro server Los Angeles Times. Profesor z londýnské King's College poukazuje, že Si již dosáhl plné domácí kontroly, jeho světový vliv každým dnem roste a…

Čínský premiér Li Ťin-pching byl zvolen na dalších pět let

včera 11:00

Peking - Ke změnám ve vedení Číny nedošlo ani na postu šéfa vlády. Li Kche-čchiang bude premiérem dalších pět let. Z takřka 3000 poslanců čínského parlamentu byli jen dva proti. V sobotu byl na druhé volební období zvolen také prezident Si Ťin-pching.

Čínský prezident Si byl zvolen na dalších pět let, může vládnout neomezeně dlouho

17.03. 09:46

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching výrazně posiluje svou moc a zemi bude vládnout dalších pět let. Viceprezidentem se stal jeho spojenec v boji s korupcí Wang Čchi-šan. Rozhodli o tom poslanci na plenárním zasedání parlamentu.

reklama

Hrad vyslal Mynáře, Tvrdíka a Nejedlého do Číny, mají hledat Zemanova poradce

15.03. 16:58

Praha - Pražský hrad vyslal do Číny kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, zpět v ČR by měli být do konce týdne. Mají ověřit informace o zadržení šéfa CEFC Jie Ťien-minga. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Čínský prezident má neomezeno moc, parlament schválil ústavní změnu

11.03. 10:02

Peking - Plenární zasedání čínského parlamentu dnes schválilo změnu ústavy, z níž bude vyškrtnuta klauzule omezující výkon funkce prezidenta na deset let.

Zástupci církví se budou modlit za čínské křesťany žádající o azyl v ČR

08.03. 19:53

Praha - Česká biskupská konference (ČBK) vyzvala ke spravedlivému vyřešení situace skupiny čínských křesťanů, kteří žádají v ČR o azyl. Chtějí se za ně v neděli modlit při mších svatých. Informoval o tom mluvčí České biskupské konference František Jemelka. Podporu čínským křesťanům vyjádřila i…

Čína eviduje ptačí chřipku na kachní farmě

07.03. 22:22

Peking - Čína oznámila výskyt ptačí chřipky na kachní farmě v provincii Kuang-si na jihovýchodě země.

Čínská kosmická stanice spadne na Zemi. Zasáhnout může i Evropu

06.03. 08:41

Darmstadt - První čínská experimentální vesmírná stanice Tchien-kung 1, nad kterou Peking ztratil kontrolu, dopadne na Zemi v období mezi 24. březnem a 19. dubnem. Tvrdí to Evropská vesmírná agentura (ESA). Upozornila, že nikdy nebude moci přesně předpovědět čas a místo dopadu trosek.

Čína hodlá soupeřit ve zbrojení se Spojenými státy. Navýšení armádního rozpočtu je přiměřené, tvrdí tisk

06.03. 08:05

Peking - Čína v pondělí oznámila nejvyšší růst svého armádního rozpočtu za uplynulé tři roky. Zatímco Japonsko a Tchaj-wan jsou v rozpacích, čínská státní média píšou, že navýšení je přiměřené a možná i nízké.

Americká letadlová loď Carl Vinson připlula na historickou návštěvu Vietnamu

05.03. 10:22

Hanoj - Americká letadlová loď Carl Vinson připlula do vietnamského přístavu Danang. Jde o historickou návštěvu, která není podle analytiků považována jen za gesto usmíření, ale vysílá i jasný vzkaz Číně. Ta k nelibosti zemí v regionu vznáší územní nároky v Jihočínském moři a která se v oblasti…

Konec omezeného mandátu pro čínského prezidenta? Prý to zlepší vedení země

04.03. 13:22

Peking - Každoroční plenární zasedání čínského parlamentu začíná v pondělí a o změně ústavy, která by současnému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi (64) umožňovala vládnout neomezeně dlouho, se bude rozhodovat 11. března.

Doživotní prezident? Trumpovi se líbí čínský model, rád by to zkusil

04.03. 09:19

Washington - Podle audiozáznamu zveřejněného dnes televizí CNN se americký prezident Donald Trump vyjadřoval obdivně o čínské hlavě státu Si Ťin-Pchingovi a návrhu tamní komunistické strany zrušit limit na počet prezidentských mandátů.

Válka gigantů? Ve třetí světové vůbec nemusí bojovat USA a Rusko

Aktualizovali jsme 3.3.2018, 17:28, 03.03. 07:00

Nové Dillí - Kvůli tolik diskutované plošině Doklam, která se nachází na trojmezí Bhútánu, Indie a Číny, by mohl vzniknout válečný konflikt, do kterého by se mohl zapojit i Západ. O plošinu se totiž dlouhá léta přou Čína s Indií. Plošina je pro Indii strategickým bodem.

Čínská společnost CEFC popřela informace o vyšetřování svého šéfa Jie Ťien-minga

02.03. 10:13

Šanghaj - Některá média ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje uváděla, že šéf čínské CEFC Jie Ťien-minga je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Firma, která působí i na českém trhu, se brání. Zveřejněné informace se prý nezakládají na faktech.

Zemanův poradce a šéf představenstva čínské CEFC je údajně vyšetřován

01.03. 10:31

Peking - Šéf představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku.

Komunisté chtějí pro čínského prezidenta neomezený mandát

25.02. 12:09

Peking - Komunistická strana Číny navrhuje vyškrtnout z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Čína odsoudila americké sankce proti KLDR

24.02. 18:01

Peking - Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahraničí těmito novými opatřeními riskují poškození vzájemné spolupráce a měly by se zaváděním jednostranných sankcí přestat.

Osm čínských křesťanů získalo v ČR azyl. Zbytek neuspěl

22.02. 10:01

Praha - Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo.

Merkelová varuje: Čína v Evropě získává příliš velký politický vliv

21.02. 19:44

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že Čína by své investice na Balkáně neměla spojovat s politikou. Uvedla to na tiskové konferenci s makedonským premiérem Zoranem Zaevem.

Některé české mlékárny mohou vyvážet do Číny

18.02. 12:20

Praha - Dvě české mlékárny mohou nově exportovat své produkty do Číny - Pragolaktos smetanu, Mlékárna Benešov pak sýry. Z ČR tak nyní může celkem vyvážet do Číny 23 závodů. České veterináře o schválení nových provozů informovala česká ambasáda v Pekingu.

Tibetský chrám Džókhang zachvátil požár

17.02. 19:16

Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes vypukl rozsáhlý požár. Nikdo nebyl zraněn. Příčina požáru zatím není známa, k dispozici nejsou ani podrobnosti o rozsahu škod.

Historická dohoda mezi Vatikánem a Čínou? Peking získá kontrolu nad podzemní církví

15.02. 10:47

Peking - Podle informací BBC se blíží průlom ve vztazích mezi Vatikánem a Čínou. Chystají se uzavřít historickou dohodu, která se týká jmenování biskupů. Podle vatikánských zdrojů ji podepíší do několika měsíců.

Ve světě řádí nový kmen ptačí chřipky, Čína hlásí případ přenosu na člověka

15.02. 08:56

Peking - Čína ohlásila první případ nákazy člověka virem ptačí chřipky H7N4 na světě. Člověka častěji napadá virus s označením H7N9.

Čína chce modernizovat armádu, volá po vyspělejší technice

13.02. 08:44

Peking - Prezident Si Ťin-pching při setkání s vojáky prohlásil, že se Čína chce soustředit na modernizaci ozbrojených sil a na zavádění nejvyspělejší techniky do armády.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací