Články k tématu: lékaři

Víte, jak si správně umýt ruce? Je to věda, učinit musíte těchto šest kroků

včera 12:53

Mytí rukou dnes již snad každý považuje za samozřejmost. Většina lidí si je ale myje špatně. Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) by totiž správná očista měla mít šest kroků.

Doktorka na opilého pacienta zavolala policii, sama nadýchala 3 promile

včera 11:15

Praha - Lékařka polikliniky v Praze 5 na Smíchově zavolala policisty na opilce v čekárně, ti pak zjistili, že i ona požila alkohol.

Mohou lékaři lhát? Tyto věci vám nikdy nesmí prozradit

Aktualizovali jsme 17.3.2018, 22:49, 17.03. 08:45

Vztah pacienta a doktora by měl být co nejupřímnější. Čím více doktor ví, tím lépe může pomoci. Jenže často se pak dozví citlivé či intimní informace. Proto existuje princip lékařského tajemství. Kdo je vázán povinnou mlčenlivost a o čem přesně může lékař hovořit?

reklama

Nejšílenější operace současnosti. Co vše dnes lidé dobrovolně podstupují?

Aktualizovali jsme 10.3.2018, 22:16, 10.03. 19:13

V dnešní době je poměrně běžné, že jde člověk občas na nějakou operaci. Pokud jde o neodkladnou zdravotní záležitost, je to i pochopitelné, o něco méně pak v případech, kdy jde o operace, které mají za cíl například zkrášlit zevnějšek člověka. Existují ale i takové operace, které vyvolávají otázky…

Soudní lékaři zkritizovali slovenskou policii za postup po vraždě novináře

10.03. 16:09

Bratislava - Slovenská policie podle organizace soudních lékařů selhala, když k ohledání těl zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové nepřizvala soudního lékaře.

Jak poznáte, že byste měli vyměnit doktora? Sledujte tyhle varovné signály

10.03. 08:50

Lékaři by vzhledem k náročnosti své profese měli být jedni z nejváženějších lidí nejen u nás, ale i po celém světě. Pravdou je, že ač velká většina z nich svému oboru opravdu rozumí, najdou se i tací, kteří si s pacienty hlavu příliš nelámou. Jak takové poznat? Podle serveru The Guardian si stačí…

Jak poznat rakovinu? Tyto signály vám napoví

Aktualizovali jsme 9.3.2018, 23:14, 08.03. 17:08

Každý z nás nejspíš ví, že když začne vykašlávat krev, je nejvyšší čas všeho nechat a běžet k doktorovi. Může to totiž být rakovina. Tu ale mohou signalizovat i příznaky, které si s ní mnohdy nespojujeme.

Jak chtějí lékaři bojovat s rakovinou? Otráví vás

09.03. 12:53

Jihokorejští vědci možná objevili lék proti rakovině. S nemocí, která je dnes považována za jednoho z největších zabijáků lidstva, podle nich mohou bojovat střevní bakterie. A první testy ukazují, že úspěšně.

Smrtí nic nekončí? Zdravotnické přístroje sledující činnosti mozku zamotaly vědcům hlavu

Aktualizovali jsme 8.3.2018, 08:17, 08.03. 08:07

Vědci zjistili, že mozková aktivita může trvat více než 10 minut poté, co zemře tělo. Ukázala to nová studie ve které vědci poukazují, že toto nové zjištění může mít v některých směrech obrovské zdravotní a etické důsledky, konkrétně mluví o dárcovství orgánů.

Eticky problematická transplantace: Proč nedokážeme pěstovat orgány ve zvířatech?

Aktualizovali jsme 27.2.2018, 18:21, 27.02. 08:11

Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním problémům současné lékařské vědy. Vědci z Kalifornské univerzity v Davidu se proto snaží za použití kmenových buněk vypěstovat lidské orgány v prasatech. Informoval o tom deník The Guardian.

Vracíte se před odchodem zkontrolovat sporák? Podle lékařů jste nemocní

Aktualizovali jsme 27.2.2018, 18:21, 27.02. 08:09

Opakování činností, vyhýbání se některým věcem a neustálá nervozita a potřeba něco zkontrolovat. Takto se projevuje obsedantně-kompulzivní porucha. Nemoc, kterou v nějaké formě trpí zřejmě až 2% populace, je vážná věc.

Krize lékařů v Česku? Absolventů fakult bude méně než lékařů před penzí

27.02. 16:49

Praha - Lékařů odcházejících do důchodu by podle modelu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mohlo příští rok být už více než absolventů lékařských fakult v daném roce. Fakulty nemohou počty studentů navýšit, není dost peněz ani učitelů.

Mohou žít lidé bez žaludku? Zákrok, který zachraňuje život za obrovskou cenu

25.02. 15:24

Američan David Fogel sledoval, jak jeho teta umírá v neuvěřitelných bolestech. Ve věku 56 let jí byla diagnostikována pokročilá rakovina žaludku, tedy nemoc úporná a velmi bolestivá. Její život trval dalších 24 vyčerpávajících měsíců. O patnáct let později popisuje Fogel obrovské utrpení své tetky…

Čekáte na transplantaci orgánu? Za pár let možná nebudete muset

24.02. 16:07

Boston - Laboratoř Harvardské univerzity dokáže oddělit zvíření orgány od jejich buněk a obnovit je buňkami lidskými. Jednoho dne by to při transplantacích znamenalo obrovský průlom a záchranu několika miliónů lidí.

V Česku vzniknou centra pro léčbu vzácných nemocí

24.02. 15:09

Praha - Desítky tisíc Čechů trpí vzácnými nemocemi, které má méně než pět lidí z 10.000. Pro jejich léčbu mají do několika měsíců vzniknout specializovaná centra.

Lidé si dělají transplantaci doma sami. Lékaři jsou zděšeni

24.02. 11:07

Na serveru YouTube se objevila videa, které mohou ohrozit zdraví lidí. Jde o návody, jak si v domácím prostředí provést takzvanou fekální transplantaci. Lékaři jsou podobnými „zaručenými radami“ zděšeni a nabádají veřejnost, aby je ignorovala.

Zákeřná rakovina: Jak odhalit nádor včas? Tyto příznaky rozhodně nepodceňujte

20.02. 12:56

Rakovina je strašákem lidstva. Týmy vědců se snaží nad ní vyhrát. Bezvýsledně. Příčin onemocnění rakovinou bývá více. Jak poznat první příznaky zákeřné nemoci?

Jak poznat, že trpíte alergií na lepek? Udělejte si tento test

Aktualizovali jsme 20.2.2018, 12:54, 20.02. 08:07

Máte zdravotní problémy a nevíte, jaká je jejich příčina? Můžete mít alergii na lepek nebo-li gluten, což je směs dvou bílkovin, která se nachází společně se škrobem v některých obilninách (pšenice, žito, ječmen). A v těle vám může nadělat pěknou paseku.

Dočasné zrušení pokut kvůli e-receptům? Senátní ústavně-právní výbor návrh podpořil

14.02. 11:59

Praha - Pokuty za nevydání povinného e-receptu nejspíš lékařům letos hrozit nebudou. Senátní ústavně-právní výbor dnes toto dočasné zrušení sankcí doporučil ke schválení beze změn.

Olympiádu ohrožuje infekce, počet nakažených stoupá

11.02. 11:04

Pchjongčchang - Počet případů nakažených norovirovou infekcí v okolí olympijských sportovišť v Pchjongčchangu sice stále roste, ale sportovci mezi nimi nejsou.

Pacienti v kómatu nic necítí a nevnímají? Lékaři i očitá svědectví vás vyvedou z omylu

Aktualizovali jsme 8.2.2018, 22:35, 08.02. 08:14

Jaké to je být v kómatu a přesto vnímat své okolí? Zní to jako nejhorší noční můra. Své zkušenosti popsala Colleen Kelly Alexander, která v roce 2011 bojovala o život, když ji srazil kamion ve chvíli, kdy jela na kole. „Cítila jsem se uvězněna ve vlastním těle,“ říká žena.

Zrušit očkování proti tuberkulóze bylo unáhlené a předčasné, varuje lékařka

08.02. 20:03

Praha - Zrušení plošného očkování dětí proti tuberkulóze (TBC) bylo možná předčasné. Myslí si to šéfka sněmovního výboru pro zdravotnictví, poslankyně a lékařka Věra Adámková (za ANO). 

E-recepty zdržují, stěžují si lékarníci

02.02. 15:19

Praha - Lékárníci si stěžují na elektronické recepty. Podle nich zatím nepřinášejí proklamovanou úsporu zdravotní péče. Naopak je spíš zdržují od práce. Za první měsíc se vydalo 4,4 milionu eReceptů. Denně je to kolem 200.000. Asi pětinu receptů lékaři elektronicky nevydali.

Dokáže lékař operovat sám sebe? Některé příběhy z historie jsou jen těžko uvěřitelné

Aktualizovali jsme 2.2.2018, 12:33, 02.02. 08:21

Lidé s lékařským vzděláním a praxí mají oproti nelékařskému personálu jednu ohromnou výhodu - dokonale se vyznají v lidském těle. Někteří jsou odborníky přes řadu nemocí, jiní se nebojí jakékoliv operace, a byť jsou lékaři rozděleni podle specializací, i jejich základní znalosti ostatních…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací