Články k tématu: lékaři

Žena si vzala prášek na bolest hlavy. Skončila v nemocnici a lékaři ji šokovali

Aktualizovali jsme 17.3.2019, 22:09, 17.03. 11:07

Dvaadvacetiletá Chantal Smitsová pracuje jako zdravotní sestra a dlouhodobě trpěla únavou a bolestí hlavy. Přikládala to časovému vytížení a nedostatku spánku, neboť při práci se věnovala i škole. Lékaři ale nakonec došli k děsivému zjištění.

Nemoci, které prakticky nelze přežít. Stoprocentní úmrtnost má AIDS i vzteklina

17.03. 16:59

Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění, mezi které patří například virus HIV, ebola, ale i SARS, vzteklina, viróza, neštovice, mononuklóza nebo určité procento nádorových onemocnění. Portál LiveScience zmapoval devět nejsmrtelnějších virů,…

Jak se přenáší nemoci? Kýchání a kašlání je méně rizikové než jiné metody

Aktualizovali jsme 15.3.2019, 23:21, 14.03. 12:05

Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete, když na vás dotyčný zakašle nebo kýchne. Podle lékařů je ale mnohem větší riziko nákazy skryto za jinou činností. Za dotekem nosu.

reklama

Napijete se, když máte žízeň? Podle expertů si tím zahráváte se zdravím

Aktualizovali jsme 14.3.2019, 22:10, 12.03. 15:18

Někdo má rád čaj, jiný vodu, dalšího uspokojí slazené nápoje. Jedno ale máme všichni společné - když máme žízeň, napijeme se. To je ale podle odborníků špatně.

Deodoranty jsou nebezpečné a škodí zdraví, tvrdí lékaři. Ale jen ženám

12.03. 13:02

Diskuze o tom, zda může používání deodorantů způsobovat rakovinu, se vedou už dlouhé roky. Se svou nejnovější studií teď vystoupili i vědci ze Ženevy, kteří varují před škodlivými účinky solí hliníku, které většina přípravků obsahuje.

Lékaři musí řešit nový problém. Kromě antibiotik přestávají účinkovat dezinfekce

11.03. 19:02

Zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte, že prostředky na bázi alkoholu, které používají nemocnice na prevenci infekcí, jsou stále méně účinné.

Epidemie chřipky ustupuje, vyhráno ale není. Lékaři se obávají další nemoci

10.03. 14:25

V Česku řádí chřipková epidemie typická pro zimní měsíce. Nejde ale o jediné období v roce, kdy se můžete touto nemocí nakazit. Věděli jste, že chřipku můžete chytit, i když je venku teplo? Takzvané letní chřipky jsou důsledkem teplotního šoku, kterému organismus ne vždy dokáže čelit.

Šestice vyvolených. Česko je v očích světa bičem na spalničky

10.03. 11:58

Lékaři po celém světě si přáli, aby v příštím roce byly spalničky prakticky vymýceny, současná realita je ale přesně opačná. Evropou se šíří nová vlna onemocnění, a to i v zemích, kterým se podařilo splnit cíl WHO. Mezi šest "vyvolených" států patří i Česko. Tématem se zabýval německý server…

Proč na rakovinu umírají i děti? Podle vědců je to vina lékařů

Aktualizovali jsme 9.3.2019, 21:38, 09.03. 10:43

Počet případů onemocnění rakovinou rok od roku roste. Zahraniční vědci teď ale zjistili, že na mnoho případů lékaři nikdy nepřijdou. Výrazně se to týká i dětí, především těch z rozvojových zemí. Výhled do budoucna přitom podle odhadů není nikterak pozitivní.

Zázrak, nebo pokrok vědy? V Londýně byl vyléčen už druhý pacient s HIV

07.03. 09:52

V českých kinech příběh zpěváka Freddieho Mercuryho, který zemřel na AIDS, dojal rekordní počet diváků. Dnes je nemoc léčitelná antiretrovirovou terapií, ale nikoliv zcela vyléčitelná. Vědci však pozorovali druhý případ, kdy se člověk napadený virem HIV skutečně vyléčil.

Lékaři odhalují tajemství rakoviny. Zabránit jí lze lehce

06.03. 10:14

Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění vědců z Cancer Research UK podle odborného časopisu Nature ale ukazují, ve skutečnosti můžeme tuto nemoc ovlivnit více, než se myslelo.

Důchodci v ohrožení. Lékaři prozradili, proč nejsou schopni se o sebe postarat

Aktualizovali jsme 4.3.2019, 22:12, 03.03. 11:20

Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a může za to, že se lidé postupně nedokáží postarat sami o sebe. Ačkoliv jí trpí až padesát procent důchodců, lékaři ji nedokáží zastavit, naopak se obávají jejího rozmachu v následujících letech.

Jak bolí rakovina? Podle lékařů každého úplně jinak

Aktualizovali jsme 3.3.2019, 22:00, 03.03. 15:37

Nemocných lidí trpících rakovinou v České republice každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Přesto je rakovina dál jedním z největších strašáků. Pacienti s rakovinou často trpí obrovskými bolestmi, které se mohou velmi lišit případ od případu.

Lékaři vyhlašují občanskou neposlušnost? E-neschopenky jsou k ničemu, stěžují si

Aktualizovali jsme 19.2.2019, 15:06, 13.02. 17:10

Čeští lékaři vyzvali Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby stáhlo svůj projekt na povinnou elektronickou evidenci pracovní neschopnosti. Připravovaná elektronizace je podle nich zcela nevhodná a práci jen ztěžuje.

Idiopatická plicní fibróza: Vzácné onemocnění, které je třeba objevit včas

19.02. 11:07

Šanci na delší a kvalitnější život dostali 3 lidé, u nichž lékaři potvrdili, že mají idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Nemoc, která ničí plicní sklípky, jizví plíce a znemožňuje člověku dýchat. Tito lidé, stejně jako téměř 800 dalších, využili nabídky plicních lékařů na vyšetření zdarma v rámci…

Usmívající se deprese: Vážné duševní onemocnění je časté a velmi nebezpečné

Aktualizovali jsme 19.2.2019, 10:33, 19.02. 10:20

Deprese je vážným duševním onemocněním. Neléčené depresivní stavy mohou vést až k sebevraždě. Ne každá deprese je však stejná. Odborníci rozlišují mnoho druhů, přičemž některé mají vážnější průběh, než jiné. „Usmívající se deprese“ není odborný termín, popisuje však stav, který je poměrně častý a…

Pro drogy do lékárny? S psychikou člověka zahýbají i léky, které jsou běžně k dostání

Aktualizovali jsme 16.2.2019, 22:32, 16.02. 13:35

Paracetamol je účinná látka, kterou najdeme v řadě léků proti bolesti. Podle odborníků ale má řadu vedlejších účinků, a kromě utlumení bolesti může například vyvolat změny nálad, chování či ovlivňovat psychiku člověka.

V Česku ožívá debata o eutanazii. Lékaři intenzivně debatují mezi sebou

16.02. 18:36

Před deseti lety nevadilo možné zavedení eutanazie polovině Čechů, s každým dalším rokem ale počet jejích zastánců roste. Lékařská komora se proto rozhodla ve vlastních řadách zjistit, jak na tuto problematiku pohlíží sami zdravotníci.

Spojitost mezi spánkem a rakovinou? Klíč se ukrýval v DNA

12.02. 14:56

Může spánek vyvolat rakovinu? Podle nové studie je to více než pravděpodobné. V ohrožení jsou zejména ti, kteří nedodržují lékaři stanovená pravidla.

Fascinující operace britských chirurgů. Plod operovali mimo dělohu matky

12.02. 12:05

Doktorům ve Velké Británii se podařila unikátní operace. Nenarozené dítě nejprve matce vyjmuli z dělohy a po úspěšném zákroku ho zase vrátili zpátky. Operace byla v zemi provedena teprve po čtvrté v historii, v budoucnu by však mohla změnit život mnoha pacientů.

Lékaři odhalili skutečný rozsah epidemie spalniček. Evropa je v kritickém bodě

11.02. 08:56

Z dat Světové zdravotnické organizace, která zdokumentovala 82 596 případů, vyplývá, že počet lidí nakažených spalničkami se za poslední rok ztrojnásobil. Nejvíce nemocných zaznamenala Ukrajina, stále více případů se však objevuje i v západních státech. A to i přesto, že se počet očkovaných zvyšuje.

Co se stane, když vypijeme krev? Drží nás naživu, přitom je vysoce nebezpečná

Aktualizovali jsme 8.2.2019, 21:57, 07.02. 17:03

Červená tekutina, která se na vzduchu rychle sráží. Krev má mnoho specifik a zvláštností, pro tělo je ale nezbytná a životně důležitá. Co se však stane, když ji vypijeme?

Stres není jen o psychice. Člověka může fyzicky zmrzačit

08.02. 20:53

Bolení hlavy, nevolnost, a dokonce zubní kazy jsou překvapivé způsoby, jak tělo dává najevo úzkostný stav. Chronický stres může také doslova zmenšit část mozku, která hraje zásadní roli v paměti.

Odhalujeme tajemství lékařské etiky: Kdy vám může doktor lhát?

07.02. 20:18

Vztah pacienta a doktora by měl být co nejupřímnější. Čím více doktor ví, tím lépe může pomoci. Jenže často se pak dozví citlivé či intimní informace. Proto existuje princip lékařského tajemství. Kdo je vázán povinnou mlčenlivost a o čem přesně může lékař hovořit?

reklama

Fotogalerie