Články k tématu: lékaři

Největší mýty o první pomoci: Můžeme resuscitací zlomit žebra a musíme propíchnout jazyk?

31.03. 13:49

Je neoddiskutovatelný fakt, že včasná resuscitace zachraňuje životy. Pokud byste se svých přátel nebo kolegů zeptali, jestli by dokázali v případě potřeby poskytnout první pomoc, pravděpodobně byste se většinou setkali s kladnými ohlasy. Když ale přijde na věc, řada lidí se resuscitaci vyhýbá,…

Malá dívka trpěla silnými bolestmi hlavy. Vyšetření lékařům vyrazilo dech

30.03. 11:39

Osmiletá indická dívka trpěla delší dobu na bolesti hlavy. Poté, co se k nim přidaly záchvaty, se lékaři rozhodli provést sérii vyšetření, aby odhalili příčinu jejích potíží. To, co objevili, ale nečekali.

Nanotransfekce: Zázračná technologie léčí dotekem, první testy dopadly úspěšné

27.03. 16:54

Přelomový objev se povedl vědeckému týmu týmu z univerzity v americkém Ohiu. Výzkumníci vyvinuli nové zařízení, které by mělo vyrobit nové buňky přímo v těle pacienta. Taková technologie by mohla otevřít nové možnosti léčení a úplně změnit svět z medicíny. Jedním z prvních velkých úspěchů by mohlo…

reklama

Žena se s mužem orálně milovala. Po chvíli bojovala v nemocnici o život, lékaři byli v šoku

Aktualizovali jsme 21.3.2019, 22:35, 20.03. 11:03

O tom, že i intimní hrátky mohou skončit téměř smrtí, vypovídá příběh jedenatřicetileté Španělky. Ta chvíli po té skončila v nemocnici, kde bojovala o život.

Snoubenci vrazili na vysněnou dovolenou. Peklo skončilo smrtí

21.03. 16:27

Obrovská tragédie potkala Jona Paula McAllistera a jeho partnera Craiga Parka na Madagaskaru, kam si oba vyrazili na vytouženou dovolenou. Domů se vrátil už jen jeden z nich.

Jste těhotná, řekli lékaři ženě. Pak zjistili, že to, co nosí, není lidské dítě

Aktualizovali jsme 19.3.2019, 22:22, 17.03. 18:14

Lauren Knowlesová z australského Perthu se od lékařů dozvěděla, že je těhotná a čeká děťátko. Radost ale o několik týdnů později vystřídal šok. To, o v sobě nosila, totiž nebylo dítě.

Žena si vzala prášek na bolest hlavy. Skončila v nemocnici a lékaři ji šokovali

Aktualizovali jsme 17.3.2019, 22:09, 17.03. 11:07

Dvaadvacetiletá Chantal Smitsová pracuje jako zdravotní sestra a dlouhodobě trpěla únavou a bolestí hlavy. Přikládala to časovému vytížení a nedostatku spánku, neboť při práci se věnovala i škole. Lékaři ale nakonec došli k děsivému zjištění.

Nemoci, které prakticky nelze přežít. Stoprocentní úmrtnost má AIDS i vzteklina

17.03. 16:59

Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění, mezi které patří například virus HIV, ebola, ale i SARS, vzteklina, viróza, neštovice, mononuklóza nebo určité procento nádorových onemocnění. Portál LiveScience zmapoval devět nejsmrtelnějších virů,…

Jak se přenáší nemoci? Kýchání a kašlání je méně rizikové než jiné metody

Aktualizovali jsme 15.3.2019, 23:21, 14.03. 12:05

Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete, když na vás dotyčný zakašle nebo kýchne. Podle lékařů je ale mnohem větší riziko nákazy skryto za jinou činností. Za dotekem nosu.

Napijete se, když máte žízeň? Podle expertů si tím zahráváte se zdravím

Aktualizovali jsme 14.3.2019, 22:10, 12.03. 15:18

Někdo má rád čaj, jiný vodu, dalšího uspokojí slazené nápoje. Jedno ale máme všichni společné - když máme žízeň, napijeme se. To je ale podle odborníků špatně.

Deodoranty jsou nebezpečné a škodí zdraví, tvrdí lékaři. Ale jen ženám

12.03. 13:02

Diskuze o tom, zda může používání deodorantů způsobovat rakovinu, se vedou už dlouhé roky. Se svou nejnovější studií teď vystoupili i vědci ze Ženevy, kteří varují před škodlivými účinky solí hliníku, které většina přípravků obsahuje.

Lékaři musí řešit nový problém. Kromě antibiotik přestávají účinkovat dezinfekce

11.03. 19:02

Zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte, že prostředky na bázi alkoholu, které používají nemocnice na prevenci infekcí, jsou stále méně účinné.

Epidemie chřipky ustupuje, vyhráno ale není. Lékaři se obávají další nemoci

10.03. 14:25

V Česku řádí chřipková epidemie typická pro zimní měsíce. Nejde ale o jediné období v roce, kdy se můžete touto nemocí nakazit. Věděli jste, že chřipku můžete chytit, i když je venku teplo? Takzvané letní chřipky jsou důsledkem teplotního šoku, kterému organismus ne vždy dokáže čelit.

Šestice vyvolených. Česko je v očích světa bičem na spalničky

10.03. 11:58

Lékaři po celém světě si přáli, aby v příštím roce byly spalničky prakticky vymýceny, současná realita je ale přesně opačná. Evropou se šíří nová vlna onemocnění, a to i v zemích, kterým se podařilo splnit cíl WHO. Mezi šest "vyvolených" států patří i Česko. Tématem se zabýval německý server…

Proč na rakovinu umírají i děti? Podle vědců je to vina lékařů

Aktualizovali jsme 9.3.2019, 21:38, 09.03. 10:43

Počet případů onemocnění rakovinou rok od roku roste. Zahraniční vědci teď ale zjistili, že na mnoho případů lékaři nikdy nepřijdou. Výrazně se to týká i dětí, především těch z rozvojových zemí. Výhled do budoucna přitom podle odhadů není nikterak pozitivní.

Zázrak, nebo pokrok vědy? V Londýně byl vyléčen už druhý pacient s HIV

07.03. 09:52

V českých kinech příběh zpěváka Freddieho Mercuryho, který zemřel na AIDS, dojal rekordní počet diváků. Dnes je nemoc léčitelná antiretrovirovou terapií, ale nikoliv zcela vyléčitelná. Vědci však pozorovali druhý případ, kdy se člověk napadený virem HIV skutečně vyléčil.

Lékaři odhalují tajemství rakoviny. Zabránit jí lze lehce

06.03. 10:14

Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění vědců z Cancer Research UK podle odborného časopisu Nature ale ukazují, ve skutečnosti můžeme tuto nemoc ovlivnit více, než se myslelo.

Důchodci v ohrožení. Lékaři prozradili, proč nejsou schopni se o sebe postarat

Aktualizovali jsme 4.3.2019, 22:12, 03.03. 11:20

Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a může za to, že se lidé postupně nedokáží postarat sami o sebe. Ačkoliv jí trpí až padesát procent důchodců, lékaři ji nedokáží zastavit, naopak se obávají jejího rozmachu v následujících letech.

Jak bolí rakovina? Podle lékařů každého úplně jinak

Aktualizovali jsme 3.3.2019, 22:00, 03.03. 15:37

Nemocných lidí trpících rakovinou v České republice každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Přesto je rakovina dál jedním z největších strašáků. Pacienti s rakovinou často trpí obrovskými bolestmi, které se mohou velmi lišit případ od případu.

Lékaři vyhlašují občanskou neposlušnost? E-neschopenky jsou k ničemu, stěžují si

Aktualizovali jsme 19.2.2019, 15:06, 13.02. 17:10

Čeští lékaři vyzvali Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby stáhlo svůj projekt na povinnou elektronickou evidenci pracovní neschopnosti. Připravovaná elektronizace je podle nich zcela nevhodná a práci jen ztěžuje.

Idiopatická plicní fibróza: Vzácné onemocnění, které je třeba objevit včas

19.02. 11:07

Šanci na delší a kvalitnější život dostali 3 lidé, u nichž lékaři potvrdili, že mají idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Nemoc, která ničí plicní sklípky, jizví plíce a znemožňuje člověku dýchat. Tito lidé, stejně jako téměř 800 dalších, využili nabídky plicních lékařů na vyšetření zdarma v rámci…

Usmívající se deprese: Vážné duševní onemocnění je časté a velmi nebezpečné

Aktualizovali jsme 19.2.2019, 10:33, 19.02. 10:20

Deprese je vážným duševním onemocněním. Neléčené depresivní stavy mohou vést až k sebevraždě. Ne každá deprese je však stejná. Odborníci rozlišují mnoho druhů, přičemž některé mají vážnější průběh, než jiné. „Usmívající se deprese“ není odborný termín, popisuje však stav, který je poměrně častý a…

Pro drogy do lékárny? S psychikou člověka zahýbají i léky, které jsou běžně k dostání

Aktualizovali jsme 16.2.2019, 22:32, 16.02. 13:35

Paracetamol je účinná látka, kterou najdeme v řadě léků proti bolesti. Podle odborníků ale má řadu vedlejších účinků, a kromě utlumení bolesti může například vyvolat změny nálad, chování či ovlivňovat psychiku člověka.

V Česku ožívá debata o eutanazii. Lékaři intenzivně debatují mezi sebou

16.02. 18:36

Před deseti lety nevadilo možné zavedení eutanazie polovině Čechů, s každým dalším rokem ale počet jejích zastánců roste. Lékařská komora se proto rozhodla ve vlastních řadách zjistit, jak na tuto problematiku pohlíží sami zdravotníci.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie