Články k tématu: lékaři

Spojitost mezi spánkem a rakovinou? Klíč se ukrýval v DNA

12.02. 14:56

Může spánek vyvolat rakovinu? Podle nové studie je to více než pravděpodobné. V ohrožení jsou zejména ti, kteří nedodržují lékaři stanovená pravidla.

Fascinující operace britských chirurgů. Plod operovali mimo dělohu matky

12.02. 12:05

Doktorům ve Velké Británii se podařila unikátní operace. Nenarozené dítě nejprve matce vyjmuli z dělohy a po úspěšném zákroku ho zase vrátili zpátky. Operace byla v zemi provedena teprve po čtvrté v historii, v budoucnu by však mohla změnit život mnoha pacientů.

Lékaři odhalili skutečný rozsah epidemie spalniček. Evropa je v kritickém bodě

11.02. 08:56

Z dat Světové zdravotnické organizace, která zdokumentovala 82 596 případů, vyplývá, že počet lidí nakažených spalničkami se za poslední rok ztrojnásobil. Nejvíce nemocných zaznamenala Ukrajina, stále více případů se však objevuje i v západních státech. A to i přesto, že se počet očkovaných zvyšuje.

reklama

Co se stane, když vypijeme krev? Drží nás naživu, přitom je vysoce nebezpečná

Aktualizovali jsme 8.2.2019, 21:57, 07.02. 17:03

Červená tekutina, která se na vzduchu rychle sráží. Krev má mnoho specifik a zvláštností, pro tělo je ale nezbytná a životně důležitá. Co se však stane, když ji vypijeme?

Stres není jen o psychice. Člověka může fyzicky zmrzačit

08.02. 20:53

Bolení hlavy, nevolnost, a dokonce zubní kazy jsou překvapivé způsoby, jak tělo dává najevo úzkostný stav. Chronický stres může také doslova zmenšit část mozku, která hraje zásadní roli v paměti.

Odhalujeme tajemství lékařské etiky: Kdy vám může doktor lhát?

07.02. 20:18

Vztah pacienta a doktora by měl být co nejupřímnější. Čím více doktor ví, tím lépe může pomoci. Jenže často se pak dozví citlivé či intimní informace. Proto existuje princip lékařského tajemství. Kdo je vázán povinnou mlčenlivost a o čem přesně může lékař hovořit?

Ve vnímání bolesti jsme zaujatí. U dívek ji zlehčujeme, zjistili vědci

06.02. 13:20

Americká studie naznačuje, že lidé přikládají rozdílnou váhu bolesti prociťované dívkami a chlapci. Ke zjištění dospěli psychologové z Yaleovy a Georgijské univerzity, kteří provedli pokus na dobrovolnících. Podle autorů může další studium tohoto fenoménu ovlivnit celý zdravotnický sektor.

Varování pro nastávající maminky: Uklízíte i v těhotenství? Můžete svému dítěti pořádně ublížit

Aktualizovali jsme 6.2.2019, 12:52, 06.02. 11:56

Těhotné ženy by se měly vyvarovat používání některých výrobků, naznačuje studie. Chemikálie, které obsahují, se podle vědců mohou přenést i na plod v těle matky a negativně ovlivnit funkci jeho plic.

Úrazy na sněhu a ledu: Rychlá pomoc fyzioterapeuta ušetří týdny rekonvalescence

04.02. 10:57

S úrazem si většina lidí spojí klid na lůžku a odpočinek. Čím déle však otálejí s rehabilitací, tím složitější návrat ke zdravému pohybu je čeká. Naopak brzká pomoc fyzioterapeuta zkracuje léčbu zlomenin a poškozených vazů na polovinu, eliminuje riziko operace i trvalých následků a dokáže zbavit…

Cystická fibróza. O jednom z nejvážnějších onemocnění se v Česku příliš nemluví

02.02. 11:07

Nemoc slaných dětí, odborným názvem cystická fibróza, je geneticky podmíněné onemocnění. Postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí, ale i některé další orgány. V České republice se ročně narodí přibližně 40-50 dětí s touto chorobou, ne všechna jsou ale diagnostikována. Jen polovina nemocných se v…

Konec alergií? Čeští vědci jsou na stopě přelomovému objevu

Aktualizovali jsme 30.1.2019, 20:31, 30.01. 11:13

Jedním z mnoha druhů buněk imunitního systému jsou tzv. žírné buňky, které se účastní obrany proti mnohobuněčným parazitům, zánětlivých či alergických reakcí. Hrají významnou roli také při vzniku některých autoimunitních chorob, jako je revmatická artritida nebo roztroušená skleróza. Léčba těchto…

Početí dítěte se nedaří? Za umělým oplodněním přišlo loni na kliniky více lidí

30.01. 10:12

Pro pomoc českých reprodukčních klinik si chodí stále více párů. O zhruba 1 000 se loni meziročně zvýšil počet cyklů umělého oplodnění, které neplodné páry podstoupily na českých reprodukčních klinikách. Meziroční navýšení o více než 2,6 % se každoročně opakuje. Dle předběžných odhadů loni páry…

Nikdy úplně nezemře. Seznamte se s "nesmrtelnou" Susan Potterovou

Aktualizovali jsme 26.1.2019, 13:18, 26.01. 11:43

Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky americkým lékařům totiž můžete zůstat na naší planetě i dlouho po své smrti. Sice jen ve virtuální podobě, ale posloužíte tím dobré věci.

Vědci objevili lék na roztroušenou sklerózu. Má to ale obrovský háček

24.01. 15:58

Roztroušená skleróza je vážné onemocnění, při kterém imunitní systém člověka napadá jeho vlastní centrální nervovou soustavu. Lék na tuto nemoc zatím neexistuje a léčba se proto soustředí na zmírnění problémů. Nový radikální postup ale podle serveru New Scientist dokázal pacienty vyléčit – jednoho…

Jaké jsou největší hrozby pro lidstvo? Tyto věci mohou způsobit naši zkázu

Aktualizovali jsme 22.1.2019, 22:12, 22.01. 15:54

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala seznam největších hrozeb pro naše zdraví v roce 2019. Vedle známých nemocí, jako je HIV, Ebola nebo horečka dengue, jmenovali lékaři také odpůrce očkování.

Tichý infarkt. Nemoc, o které nebudete vědět, dokud nebude pozdě

21.01. 18:20

Infarkt v dnešní společnosti patří mezi hlavní příčiny úmrtí lidí. Jak ale s odkazem na studii, která vyšla v lékařské publikaci Circulation, varuje americký deník TIME, 45 % všech infarktů jsou případy bez symptomů.

Revoluce v medicíně: Jaká je síla nanotechnologie?

19.01. 17:06

Vědci vynalezli revoluční technologii – mikročip, který prý dokáže léčit rány, nervy i poškození orgánů. Nové průkopnické zařízení může vytvořit nové buňky uvnitř vlastního těla pacienta jednoduše tím, že bude působit na kůži. Tato technologie by mohla otevřít řadu nových možností léčby a naprosto…

Praha má vážný problém. Nemá kam dávat nemocné

18.01. 19:03

Lůžka pro pacienty přivážené sanitkami chybějí v Praze například na neurologii, nedostává se také míst na protialkoholní záchytné stanici nebo lůžek pro chronicky nemocné s méně závažnými obtížemi. Nestává se ale, aby nebylo místo pro kriticky nemocné. ČTK a Českému rozhlasu to dnes po jednání se…

Strašák jménem předčasné úmrtí: Kdo je ohrožený nejvíce?

18.01. 08:54

Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém věku přes dovršením stáří. Mnohdy je spojováno s životním stylem a řadou nemocí, lékaři ale nyní zjistili, co vlastně stav lidského těla ovlivňuje.

Plánujete miminko? První měsíce roku nejsou pro početí ideální, varuje lékař

15.01. 10:07

Jedním z častých novoročních předsevzetí mladých párů je rovněž založení rodiny. Období těsně po vánočních svátcích a oslavách nového roku ale nebývá, co se týče snahy o početí, nejvhodnější, neboť je to doba snížené imunity a vyšší nemocnosti. Jak stav imunitního systému u muže a ženy ovlivňuje…

Chcete být zdraví? Choďte na preventivní prohlídky. Víte, na co máte nárok?

15.01. 07:57

„Hlavně zdraví“- přejeme si navzájem na začátku každého nového roku, o narozeninách, svátcích a při mnoha dalších příležitostech. Na hodnotovém žebříčku většiny lidí zaujímá zdraví nejvyšší příčky. Aspoň to prohlašují. Praxe ale vypadá jinak.

Nepříjemné pálení žáhy může skončit fatálně. Víte, kdy je třeba vyhledat lékaře?

14.01. 16:55

Lidé, kteří trpí častým pálením žáhy, by nad svými obtížemi neměli jen tak mávnout rukou. Pacientům, kteří se neléčí, se může nemoc rozvinout, v některých případech skončí s rakovinou jícnu.

Konec nepředstavitelných muk: V roce 1846 došlo k revoluci v medicíně

13.01. 20:13

Téměř každý z nás v průběhu života podstoupí nejméně jeden lékařský zákrok. Anestezie je sice byla v jistém slova smyslu využívána stovky až tisíce let před naším letopočtem, až v posledních 150 letech však došlo k revoluci, díky které jsou pro nás dnes operace bezbolestné.

Problém, který trápí i Česko. Měla by EU začít regulovat migraci lékařů?

13.01. 20:11

Evropská unie (EU) by se měla pokusit zabránit členským státům vzájemně si přetahovat lékaře a jiné odborné pracovníky a zvážit regulaci tohoto jevu. V rozhovoru se švýcarským listem Blick am Sonntag to řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie