Články k tématu: léky

Nebezpečí pro lidstvo? Řeky a oceány skrývají temnou hrozbu, vědci jsou zděšeni

Aktualizovali jsme 18.4.2018, 22:27, 15.04. 13:14

Varující zpráva tento týden přišla od vědců. Řeky a oceány jsou zamořeny zbytky léků, v nebývale vysokém množství, To má nejen důsledky na obyvatelstvo které kolem nich žije ale především celý ekosystém planety, informuje The Guardian.

Lékaři přeceňují rizika srdečních onemocnění? Předepisují léky i lidem, kteří je nepotřebují, tvrdí vědci

Aktualizovali jsme 16.4.2018, 22:03, 16.04. 14:51

Onemocnění srdce patří k nejčastějším příčinám úmrtí. Správná diagnóza a určení rizika takovýchto onemocnění by proto měly být prioritou. Deník TIME ale upozorňuje, že se při diagnóze často spoléhá na nepřesné rizikové faktory.

Léky, které zabíjí? Možná je máte doma, lékaře z nich jímá hrůza

Aktualizovali jsme 14.4.2018, 22:22, 14.04. 08:45

Nejsou to jen antibiotika, která lékařům nedají spát. Jejich nadužívání sice způsobuje, že bakterie mutují a stávají se stále odolnějšími, kromě této krize ale procházíme ještě jednou, o které se až tak nemluví. Svět se totiž nachází i v "opioidové krizi".

reklama

Běžně užívaný lék má smrtící účinky? Lidé se sjíždí přípravkem proti průjmu, lékaři jsou zděšeni

05.04. 09:23

Lékařský průzkum zjistil, že muž z USA zemřel po předávkování běžně dostupným lékem proti průjmu. Ten je podle odborníků často užíván jako náhražka opiátů. Lékaři varují, že na první pohled nevinné léky se mohou změnit ve smrtící, pokud jich pacienti berou více, než by měli.

Nejoblíbenější lék většiny z nás? Vědci zjistili věci, po kterých si ho už asi nevezmete

Aktualizovali jsme 31.3.2018, 22:47, 31.03. 09:15

Každý z nás je má doma a někteří je nosí s sebou na každém kroku. Léky proti bolesti jsou něčím, bez toho si mnoho lidí nedokáže svůj život v dnešní době představit. Přesto ovlivňují lidské tělo více, než se zdá. A podle posledního výzkumu mohou ovlivnit i následující generace...nebo to, jestli…

Fungují antidepresiva? Lékaři mají dobré i špatné zprávy

31.03. 09:59

New York - Někteří lidé věří, že krátkodobé výhody antidepresiv jsou mnohem nižší, než se všeobecně předpokládá, a že z dlouhodobého hlediska mohou tato psychofarmaka více uškodit, než prospět. Jiní naopak věří, že fungují a mohou člověku změnit život. Vyřešit tuto diskusi je mnohem těžší, než by…

Tragický omyl: Zdravotníci předávkovali batole paracetamolem, dítě je ve vážném stavu

26.03. 17:00

Most - Mostecká policie se začala zabývat případem předávkování šestnáctiměsíčního batolete paracetamolem, tedy lékem na tlumení bolesti. Dítě bylo ve vážném stavu převezeno do nemocnice v Motole.

Jsou antidepresiva zbytečná? Lékaři odhalili, zda jsou nejběžnější léky na světě vůbec k něčemu dobré

07.03. 16:50

V uplynulých desetiletích se ve společnosti vedla řada diskuzí o antidepresivech. Někteří pochybovali o jejich účinnosti, jiní se báli jejich nadužívání a množné závislosti. Nová velká studie zveřejněná v magazínu The Lancet usiluje o to, aby tyto debaty zůstaly v klidu a nehnaly se až do extrémů.

Lékárníkům přibude práce navíc. Dle evropské směrnice musí kontrolovat balení

22.02. 14:35

Praha - Od února 2019 budou muset lékárny ověřovat každou krabičku léku podle kódu od výrobce. Zákon dle směrnice EU proti jejich padělkům bude mít i personální a finanční dopady. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že příslušnou novelu předloží do června letošního roku.

Léky proti nachlazení jsou k ničemu? Se zimními nemocemi se dá bojovat i jinak

03.02. 16:57

Sychravé podzimní počasí je přímo ideální pro některé druhy nemocí. Nejčastěji mezi ně patří prosté nachlazení, kašel, rýma, ale i chřipka nebo angína. My se podíváme na první tři zmíněné, protože ač patří mezi nejběžnější nemoci vůbec, dokáží člověka pořádně potrápit. A málokdo ví, jak s nimi…

Dopujete se multivitaminy? Zbytečně vyhazujete peníze, budete u nich mít jen drahou moč

31.01. 08:07

Pokud patříte k těm lidem, kteří polykají multivitaminy ve velkém, Australský lékařský svaz (AMA) má nemilou zprávu. Zdravější nebudete. Podle expertů z vás ale mají radost farmaceutické firmy.

Znepokojivé účinky běžného léku proti chřipce? Jedna látka může změnit naši osobnost

Aktualizovali jsme 21.1.2018, 22:12, 21.01. 13:10

Bereme si ho při bolesti hlavy, když si namůžeme svaly nebo když nás chytnou zuby. Paracetamol, který nám od bolesti ulevuje, je v Česku obsažen v mnoha lécích, které si běžně bereme třeba při chřipce.Vědci teď ale zjistili, že nežádoucí účinky tohoto léčiva jsou daleko vážnější, než se původně…

Recept našich maminek a babiček: Umí kuřecí polévka vyléčit nachlazení?

04.01. 13:40

Horký a poctivý vývar dokáže léčit, zejména při nachlazení, tvrdily naše maminky a babičky. Ale je tomu skutečně tak? Vědci se se proto podívali blíže na tento mocný lék, zda nám skutečně horký vývar ušetří cestu do lékárny a k doktorům.

Záměrné prohození léků přijde muže na 7,5 milionu korun

03.01. 16:37

Praha - Bývalý zaměstnanec Zentivy Lukáš Bohanus dostal roční podmínku za úmyslnou záměnu léků. Společnosti má také zaplatit škodu 7,5 milionu korun. Případ byl odhalen v září 2016.

Zobete pravidelně léky proti bolesti? Dávejte pozor, mohou způsobit vážné zdravotní komplikace

Aktualizovali jsme 23.12.2017, 22:17, 23.12. 17:50

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více vedlejších účinků, než se předpokládalo, a jejich užívání by mohlo být nebezpečné pro lidi trpící srdečními onemocněními. Informoval o tom server Science Daily.

Užíváte pravidelně vitamíny a minerály? Mohou zabít, stačí špatná kombinace

21.12. 16:14

Chcete si prodloužit život? Jezte vitaminové doplňky, lákají nejrůznější reklamy. Ve skutečnosti ovšem nesprávné dávkování těchto preparátů může člověku život naopak zkrátit, tvrdí doktor Chris van Tulleken ze serveru BBC.

Vitamínové doplňky? Nejenže nefungují, u některých lidí dokonce vyložení škodí zdraví

Aktualizovali jsme 4.12.2017, 22:13, 04.12. 16:18

Člověk by měl mít vyváženou stravu plnou vitamínů. Kvůli hektickému stylu života se to však podaří jen málokomu. Zdraví je však pro nás důležité, není proto nic jednoduššího, než si vzít zázračnou tabletu, která vám potřebné látky doplní. Podle vědců to však není tak přímočaré. Vitamínové doplňky…

Nebezpečná závislost? Pětina Čechů užila poslední rok léky k utlumení či proti bolesti

04.12. 15:51

Praha - Téměř pětina Čechů užívala v posledním roce utlumující léky či léky proti bolesti. Ukázala to výroční zpráva o stavu ve věcech drog za rok 2016. Každý osmý člověk mezi 15 a 64 lety si pak přípravky opatřil bez předpisu či je bral v rozporu s doporučením doktora.

České řeky jsou plné antidepresiv, má to vliv na chování ryb

01.12. 12:02

Vodňany - Výzkum fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity prokázal, že pstruhy v tocích, kam vyvěrají čističky odpadních vod, ovlivňují psychoaktivní látky. Ryby se méně bojí, což může vést k tomu, že se včas neukryjí před predátory.

VZP navrhuje, aby se na léčbě podíleli výrobci léků

30.11. 19:36

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) navrhuje, aby se na léčbě pacientů nehrazené z veřejného zdravotního pojištění podílely farmaceutické firmy. Většinou jsou k ní třeba drahé moderní léky.

Mohou se léky otočit proti nám? Tohle se stane, když to přeženeme s prášky proti bolesti

30.11. 14:53

Léky mají lidem pomoci od bolesti či původců řady nemocí. Většina z nás je proto má zafixované jako nástroje, které dříve či později přinesou určitou úlevu a pomohou zbavit se problému, který trápí naše tělo či v určitých případech i mysl. Co se ale stane, pokud si léků vezmeme příliš mnoho?

Vzít si prášky a lehnout si k televizi? Největší chyby, které děláme, když jsme nemocní

29.11. 12:25

Spolu s nevlídným počasím se blíží další vlna chřipek a nachlazení. Marodit doma v posteli se nechce nikomu, a tak hledáme zaručené způsoby, jak se nemoci co nejrychleji zbavit. Pravdou však je, že nejlepším lékem na virózy je vyležet je a nechat tělu čas na zotavení. Urputná snaha vyléčit se co…

Prášky proti bolesti nefungují? Podle vědců je bereme zbytečně, jsou k ničemu

23.11. 15:40

Pokud nás bolí hlava, břicho, máme teplotu nebo nám jen není dobře, mnohdy sáhneme po léku proti bolesti. Některé z nich obsahují jako účinnou látku paracetamol, podle odborníků tak ale činíme zbytečně. Látka totiž údajně na bolest vůbec nezabírá.

Lidé v Caracasu demonstrovali kvůli nedostatku léků

20.11. 22:05

Caracas - V Caracasu dnes demonstrovaly stovky lidí. Žádali otevření humanitárního kanálu pro Venezuelu, kde umírají lidé kvůli nedostatku léků.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací