Články k tématu: Lidice

Česko si připomíná vyhlazení Lidic. Nacisté rozpoutali v obci peklo před 78 lety

10.06. 12:15

V Lidicích si dnes přeživší i ústavní činitelé včetně prezidenta Miloše Zemana připomněli 78 let od vyhlazení obce. Akce byla kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 1945 neveřejná. Na místě se sešly desítky lidí, odpoledne může přijít uctít památku obětí i veřejnost.

Zemřela Miloslava Kalibová (†96), předposlední z lidických žen

30.12. 15:07

Zemřela Miloslava Kalibová, která přežila vypálení Lidic, pobyt v koncentračním táboře i pochod smrti. Své vzpomínky předávala veřejnosti prostřednictvím besed i dokumentů. Dožila se téměř 97 let, informoval dnes mluvčí Památníku Lidice Filip Petlička. Z 143 lidických žen, které se dočkaly konce…

Kritika ČT kvůli reportáži. Jde o Lidice

01.11. 18:12

Lidé, kteří jako děti přežili vyhlazení středočeských Lidic, kritizují reportáž České televize (ČT) i Památník Lidice a přerušují s ním spolupráci. ČTK o tom dnes informovala starostka Lidic Veronika Kellerová, která je vnučkou jedné z obětí vyhlazení obce. Reportáž se zabývala údajným udáním jedné…

reklama

77 let od vyvraždění Lidic. Piety se zúčastnily stovky lidí

Aktualizovali jsme 15.6.2019, 16:11, 15.06. 13:05

V Lidicích na Kladensku si dnes stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Svůj příběh připomněla i Marie Šupíková, která jako dítě tragédii přežila. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při projevu zdůraznil, že na Lidice nelze zapomenout.

Kam nacisté odvlekli obyvatele vypálených Ležáků a Lidic? Čekal je krušný osud

04.08. 10:58

Vypálení Ležáků a Lidic a jednou z nejhorších událostí, která potkala české území během druhé světové. Ačkoliv si tragické výročí připomínáme každý rok, méně se už hovoří o tom, co se stalo s obyvateli těchto vesnic. Ti, kteří přežili, byli nacisty zajati a odvlečeni.

Babiš v Lidicích ocenil EU a NATO: Važme si jich, garantují nám bezpečnost a mír

10.06. 14:06

Lidice - Dnes uplynulo 76 let od zkázy obce Lidice, 10. června 1942 ji vyhladili nacisté. U společného hrobu zavražděných obyvatel položily věnce desítky delegací. Premiér Andrej Babiš (ANO) v projevu řekl, že hrůzný čin nacistů je mementem pro budoucnost. Zdůraznil roli EU a NATO pro mír a…

Změna v kalendáři: Dva dny týkající se 2. světové války budou označeny za významné

13.07. 21:44

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal změnu zákona o státních svátcích. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Seznam významných českých dnů se rozšíří o dva, které se vážou k událostem druhé světové války.

Stovky Čechů si v Lidicích připomněly vypálení obce nacisty

10.06. 15:53

Lidice (Kladensko) - Stovky lidí si dnes v Lidicích připomněly 75 let od zničení obce nacisty a 70 let od její obnovy. Zazněla i modlitba plzeňského biskupa Tomáše Holuba.

Papež František požehnal obraz Panny Marie Lidické, autorem je český umělec

31.05. 16:12

Vatikán - Papež František dnes přijal delegaci českých poutníků a požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Dílo bude vystaveno dnes večer v římské bazilice Svatého Kříže v Jeruzalémě. Trvale umístěno posléze bude v bazilice sv. Marcelina a Petra, která je římským titulárním…

Pošetilý stařec, má zvrácený mozek. Už není prezidentem národa, udeřil na Zemana Dan Přibáň

29.05. 09:39

Lidice/Praha – Prezident Miloš Zeman v sobotu navštívil Lidice, které si připomínaly 70 let od poválečného založení nové obce. Při té příležitosti mluvil o tom, že teroristické útoky v Evropě jsou dílem naší zbabělosti, která je vydávána za multikulturní toleranci. Jeho slova pořádně naštvala…

70 let od obnovení Lidic: Zeman upozornil na mezinárodní terorismus

27.05. 16:32

Lidice - Prezident Miloš Zeman při dnešní připomínce 70 let od poválečného založení nových Lidic prohlásil, že teroristické útoky v Evropě jsou dílem naší zbabělosti, která je vydávána za multikulturní toleranci.

Zemřel Václav Hanf, dětský pamětník vyhlazení Lidic

Aktualizovali jsme 19.2.2017, 21:14, 19.02. 20:14

Praha - Ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic. Bylo mu 82 let.

Zeman pozval na návštěvu Lidic

13.01. 22:39

Praha - Prezident Miloš Zeman pozval papeže Františka, aby navštívil Českou republiku letos v červnu při připomínce 75 let od vypálení Lidic. Pražský hrad zveřejnil dopis, který Zeman papežovi poslal v úterý, na svém webu.

Ministerstvo kultury vypsalo konkurz na nového ředitele Památníku Lidice

29.09. 16:51

Praha - Ministerstvo kultury hledá nového ředitele Památníku Lidice, dnes vypsalo konkurz. Dosavadní ředitel Milouš Červencl odchází do důchodu. Návštěvnost památníku v posledních letech stoupá, loni přesáhla 46.000 lidí, z toho přibližně čtvrtinu tvořili cizinci. "Letos předpokládáme rekordní…

V Lidicích si dnes připomněli 74 let od vyhlazení obce

11.06. 13:35

Lidice (Kladensko) - V Lidicích si dnes lidé připomněli 74 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Hlavní projev přednesl prezident Zeman.

reklama
Fotogalerie