Praha - Půl roku a déle kojí dítě jen 39 procent českých matek, přitom při propuštění z porodnice je výlučně kojeno přes 80 procent novorozenců a s příkrmem přes 95 procent.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučně kojit do šesti měsíců věku. Poté se zavedením příkrmů pokračovat do dvou let i déle. Státní zdravotní ústav ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví vydal informační materiál o zdravotních přínosech kojení, dostávat ho budou maminky v porodnicích.
Kojení je ideální stravou pro miminko a je prospěšné i pro maminku, připomíná ministerstvo na svém webu při příležitosti právě skončeného Světového týdne kojení.
V mateřském mléce jsou látky podporující obranyschopnost dítěte, tím klesá riziko průjmu, rýmy, kašle, zánětů středního ucha, infekcí močových cest i náhlého úmrtí kojenců. Posilují se mentální schopnosti, kojené děti dosahují lepších výsledků ve škole a vyšších hodnot v testech IQ. Kojení snižuje rizika alergii či astmatu a do dospělosti zvyšuje ochranu před rozvojem obezity, cukrovky, vysokého tlaku a některých druhů rakoviny.
Kojení prospívá i matce, zmenšuje poporodní krvácení, snižuje riziko rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky, řídnutí kostí, nemocí srdce a cév a například pomáhá chránit před poporodní úzkostí a depresí.
Související
27. listopadu 2019 13:02
1. června 2018 14:32
3. července 2017 17:11
27. ledna 2017 12:51