Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podpořte v sobě podporovat pocit štěstí: Deset jednoduchých triků, jak na to

Lidé, ilustrační fotografie
Lidé, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha/Paříž - Francouzský týdeník L´Express nabízí desatero rad od psychiatra a psychoterapeuta Christopha Andrého, jak se prchavému pocitu štěstí alespoň trochu přiblížit.

Pěstujte si zvědavost. Nic tak jistě nezabíjí zvědavost jako smutek, znepokojení. Zapomeňte na obecný soud, že zvědavost je ošklivý nedostatek, a otevřete se tomu, co neznáte.

Žasněte nad velkými přírodními krásami, nad mimořádnými uměleckými díly, ale i nad takovými všedními věcmi, jako je květina, bouře, moře, příroda či fungování lidského těla.

Udržujte přátelství. Jestliže se ocitneme na okraji propasti, bude se nám ta propast zdát menší, jestliže nás bude provázet přítel. A i když jste sami, ale myslíte na své přátele, vaše cesta bude mnohem snadnější.

Najděte si osobní mantry, které vám dělají dobře a jichž se budete přidržovat, abyste se příliš neznepokojovali nebo abyste nebyli předem od něčeho odrazeni. Když je Christophe André například zahlcen úkoly, tak si opakuje: "Dělej, jak umíš nejlépe, a nezapomeň být šťastný." Nebo v případě problémů, které nemůžete vyřešit: "Lépe je kráčet dopředu a volně dýchat, než se stále něčím dokola zaobírat". Nebo: "Nikdy nic neodmítej, když jsi to ještě nezkusil."

Buďte empatičtí. Empatie má těsný vztah ke štěstí. Otevíráme se tak okolnímu světu místo toho, abychom se stahovali do sebe, jak to bývá při utrpení. Empatie rovněž umožňuje sdílet radost druhého. Jestliže se někdo směje, je naděje, že se jeho radostí nakazíme.

Jezte s plným uvědoměním. Podle Andrého je mnoho způsobů, jak při jídle pociťovat pohodu: je to prostá radost z jídla, když máme hlad, z degustace delikátní pochoutky či ze sdílení pokrmu s jinými lidmi.

Dýchejte. Náš dech nás provází při všech činnostech, zpomaluje se či zrychluje. Uvědomujte si svůj dech, když potkáváte krásu, jemnost, ušlechtilost.

Přemýšlejte o pozitivních věcech. Když se v našem životě stane něco negativního, když neuspějeme, nečiní nám žádný problém o tom stále uvažovat a obracet problém ze všech stran, litovat, že jsme neučinili to či ono. V případě úspěchu však přecházíme rychle k další věci a nedáme si na čas, abychom rozvažovali o tom, co dobře fungovalo.

Meditujte. Meditace, jóga, všechny prostředky jsou dobré k tomu, abychom se chvíli mohli soustředit jen na sebe samé, přijmout se takoví, jací jsme, aniž bychom se odsuzovali.

Pozorujte své emoce. André nazývá emoce teploměry štěstí. Jestliže máme příjemné emoce, přibližujeme se více štěstí. Nepříjemnými emocemi se od něho vzdalujeme.

Témata:  zdraví život lidé

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.