Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínského prezidenta uvítá 21 dělostřeleckých salv, na místě budou i vojáci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Si Ťin-pching přiletí v pondělí do Česka bez první dámy a na Hradě bude přivítán při zvláštním ceremoniálu s mimořádnými vojenskými poctami. Protokoláři měli menší problém. Nemohli hledat inspiraci v minulosti, jelikož čínský prezident přiletí vůbec poprvé.

Bude vypáleno 21 dělostřeleckých salv. Naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech, řekl dnes ČTK a Parlamentním listům ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

21 salv vzniklo v námořnictvu. Když se válečná loď blížila do cizího přístavu, vypálila salvu ze všech svých děl, aby dala najevo, že jsou prázdné. Protože lodě mívaly na každé straně deset děl, společně se signálním dělem jich bylo 21. Zvyk se začal časem používat pro přivítání významných návštěv.

Letadlo Si Ťin-pchinga by také mohly při přeletu nad Českem doprovázet české stíhací letouny. Čínský prezident bude v úterý uvítán na třetím hradním nádvoří. Dosud byli hosté obvykle vítáni na prvním nádvoří.

Další specifikum uvítacího ceremoniálu bude představovat přítomnost nejen čestných jednotek Hradní stráže a pražské vojenské posádky, ale i vojáků čtvrté brigády rychlého nasazení z Tábora a policistů. "To nikdy nebylo," řekl Forejt k přítomnosti policistů. Důvodem podle něj je důležitost policistů v současné bezpečnostní situaci v Evropě.

Na letišti na Si Ťin-pchinga bude čekat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Se Zemanem se čínský prezident poprvé potká pozdě odpoledne v Lánech. Na tomto setkání se oba státníci podle Forejta domluvili již při schůzce v Číně. Poznamenal, že Zeman považuje Lány za svůj domov. "Když pozvete někoho k sobě domů, je to výjimečné, přátelské gesto," řekl.

Součástí lánského setkání by mohla být krátká procházka v parku. "Oba dva mají rádi přírodu, procházky, oba mají rádi zeleň," řekl Forejt.

Témata:  Si Ťin-pching 1 Miloš Zeman Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy