Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víte, jaké oči má váš partner? Vědci odhalili zajímavou věc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Většina Čechů si vybírá partnera s jinou barvou očí, než mají sami. Ukazují to předběžné výsledky studie brněnských vědců. Jedinou výjimkou jsou prý zelenoocí muži i ženy, kteří si nejčastěji volí partnery se stejnou barvou očí.

Čeští vědci zkoumají, jestli má barva očí vliv na náš výběr partnera. A ukazuje se, že dáváme - ať už vědomě či nevědomě - přednost protějškům s jinýma očima.

Modrooké ženy spíše zaujmou hnědoocí muži a tato náklonnost je vzájemná. Jedinou výjimku tvoří zelenoočci. Ti si přednostně vybírají partnery také se zelenýma očima.

"K tomuto výzkumu mě vedly výsledky studie v norské populaci, ve které bylo zjištěno, že si lidé vybírají za partnery osoby se stejnou barvou očí, jako mají sami," řekl TV Nova genetik Pavel Lízal.

Předběžné výsledky výzkumu potvrzují i některé slavné české páry – ať už z kultury nebo z politiky. Vzpomeňme na modrookého Karla Gotta a hnědookou Ivanu nebo na hnědookého Jiřího Paroubka a světlookou manželku Petru.

V reálu mají Češi ale problém si vzpomenout, jaké oči vlastně jejich partneři mají.

Témata:  lidé vztahy láska

Související

Aktuálně se děje

8:46

Jiří Bartoška (†78): Novinky ohledně posledního rozloučení. Kdo se chopí slova?

Na den přesně před týdnem zemřel ve věku 78 let legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Česko se s ním naposledy rozloučí v úterý v pražském Rudolfinu. Nebudou tam chybět herečtí kolegové zesnulého a nejméně dva z nich zřejmě promluví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.