Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Měly by vzniknout hlídky z řad občanů, pomoci by mohly ve vyloučených lokalitách, navrhuje odborník

Lidé, ilustrační fotografie
Lidé, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brno - V Brně se dnes v rámci osmého mezinárodního setkání příslušníků jednotek OSN koná konference o bezpečnosti. S projevem vystoupil Miroslav Mareš, odborník na extremismus.

Podle Mareše je velkým problémem českého veřejného života nedůvěra lidí ve stát. Vzniknout by měli chránění činitelé či stráže z řad občanů, kteří by spolupracovali s policejními složkami, řekl Mareš, který působí na brněnské Masarykově univerzitě.

Je toho názoru, že by to jednak přispělo k většímu monitoringu kriminality, jednak by to lidi více zapojilo do systému. "Řada lidí v okolí, třeba i v sociálně vyloučených lokalitách, může mít pocit, že stát na ně kašle. A ve chvíli, kdy by se je podařilo podchytit a spolupracovat s nimi, tak by se i vytvářela větší vazba mezi státem a jeho vlastními občany," uvedl Mareš.

Podle něj je tato forma spolupráce u nás postižena špatným dědictvím minulosti z dob komunismu, kdy fungovaly takzvané pomocné stráže, které ve svém volném čase pomáhaly bezpečnostním složkám. Mareš ale zdůraznil, že už je čtvrrt století po pádu komunismu a situace je jiná.

V praxi by se tyto nové stráže měly stát prostředníkem mezi občany a policií městskou nebo státní. Jejich vznik by navíc podle Mareše mohl minimálně v argumentaci oslabit i extremistické skupiny, které vycházejí z toho, že stát nechce zapojovat občany do bezpečnosti, a proto musí domobranu vytvářet.

Témata:  extremismus Domobrana ČR lidé

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy