Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci odmítají skokové zdražení autorských poplatků

Mgr. Daniel Herman, bývalý katolický kněz a bývalý mluvčí České biskupské konference. V roce 2010 byl vybrán za ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů na pětileté funkční období, které však nedokončil, když jej 10. dubna 2013 Rada ústavu odvolala.
Mgr. Daniel Herman, bývalý katolický kněz a bývalý mluvčí České biskupské konference. V roce 2010 byl vybrán za ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů na pětileté funkční období, které však nedokončil, když jej 10. dubna 2013 Rada ústavu odvolala.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha - Poslanci možná novelou zamezí skokovému zvyšování sazeb autorských poplatků, ke kterému se od příštího roku rozhodly přistoupit autorské svazy. Novelu autorského zákona kvůli tomu dnes vrátili k opětovnému projednání ve sněmovním kulturním výboru. Dohodli se na tom s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

Výbor by se nad novelou, která má zpřesnit pravidla kolektivní správy autorských práv s ohledem na směrnice EU, měl sejít 21. září. Novelu tak bude Sněmovna schvalovat asi na říjnové schůzi.

Poslanci se dnes bez rozdílu stranické příslušnosti pozastavili nad tím, že se Ochranný svaz autorský (OSA) rozhodl sazby poplatků zvýšit skokově až o 50 procent a agentura DILIA o 25 procent. Místopředseda Sněmovny a předseda STAN Petr Gazdík, který vrácení do výboru formálně navrhl, to označil za neúměrné. Podle něj by se sazby mohly zvýšit například nanejvýš o trojnásobek inflace. Do novely chce také prosadit, aby zvyšování poplatků podléhalo posouzení antimonopolního úřadu.

Poslanec ANO Radek Vondráček by chtěl znovu do novely vložit ustanovení, podle kterého by spory o sazebník poplatků řešily soudy. Sněmovní ústavně právní výbor to v červnu odmítl.

Herman měl naopak výhrady ke dvěma úpravám, které získaly podporu kulturního výboru. První z nich má zavést nárok na dodatečnou odměnu pro autory audiovizuálních děl, kteří ale byli za poskytnutí licence už jednorázově odměněni producentem. "Došlo by tak fakticky ke zdvojenému zaplacení za totéž," uvedl ministr. Odmítl také návrh, "který prakticky eliminuje novou komplexní úpravu tvorby sazebníků".

Ústavně právní výbor naopak nepodpořil kritizovaný návrh, podle kterého by provozovatelé internetových úložišť museli hradit odměnu za díla, která tam lidé nahráli k dalšímu sdílení nebo stahování. Ve výboru převážil názor, že by šlo o zavedení poplatku za protizákonné jednání.

Vládní norma má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování. Tato úprava souvisí s obdobnou senátní novelou autorského zákona, která si klade za cíl sjednotit lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. Senátní novela má rovněž umožnit folklorním sdružením a pořadatelům kulturních a společenských akcí, aby nemuseli jejich program oznamovat autorskému svazu, pokud na nich budou hudebníci hrát jen skladby lidové hudby od neznámých autorů.

Témata:  OSA autorská práva Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Daniel Herman

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.