Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman našel zastání: Není jako Islámský stát, omluvte se, žádá Mach po OSN

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Komisař OSN pro lidská práva Zajid Husajn zařadil českého prezidenta Miloše Zemana mezi populisty. Tvrdí, že Zeman spolu s Donaldem Trumpem, Viktorem Orbánem ale dalšími politiky používá rétoriku Islámského státu. To se ale některým nelíbí.

"Je nemístné od Zajida Husejna přirovnávat evropské politiky k Islámskému státu. Za tohle nemístné přirovnání by se měl omluvit," říká v pořadu Českého rozhlasu Pro a Proti europoslanec Petr Mach.

"Podívejme se, co vymetá cestu tomuto druhu populismu. Je to právě přehnaná politická korektnost, házení problémů pod koberec, dělání tabu z určitých témat. Pokud někdo kritizuje současnou migrační politiku, tak to nemůžeme označit za populismus," dodal.

Historik a publicista Jan Urban ale s vyjádřením diplomata souhlasí. "Je dobře, že ten hlas zazněl, nemá se za co omlouvat. Srovnání s Daeš (Islámským státem) je takovým zoufalým výkřikem – proboha lidi zastavte se, podívejte se, co děláte," vysvětlil.

"Jestliže je v Československu 12 uprchlíků a je z toho zásadní politické téma, tak je něco špatně. Jestliže prezident a ministr vnitra svolávají hasiče a myslivce na hranice, tak si připadám jako ve Švejkovi," podotkl.

Oba se ale shodují na tom, že důležitou roli v současné situaci hrají právě média, přičemž Mach upozorňuje na jejich osobní provázanost s politickou scénou: "Já si myslím, že největší populista u nás je pan Babiš, který vlastní většinu médií u nás. To je problém – propojení politiky a médií," řekl Rozhlasu.

Podle Urbana ale může za současný nástup populismus neexistenci pozitivního programu v politice: "Česká politika není schopná nastolit konsenzus o směřování země, o tom jaké hodnoty se mají prosazovat," varuje.

Témata:  Miloš Zeman Petr Mach OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy