Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gorbačov posla do Prahy poselství: Začaly nové závody ve zbrojení, říká

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Praha/Moskva - Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov sice o víkendu na pražskou konferenci "Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evopská bezpečnost a Rusko", kvůli zdravotním problémům nedorazí, zaslal ale videoposelství. Vyjádřil v něm krajní znepokojení na stavem současného světa.

Gorbačov vykreslil chmurný obraz dnešního světa a zdůraznil, že při překonávání krize "je třeba začít s Evropou, samozřejmě včetně Ruska".

"Je za pět minut dvanáct, slova nestačí, situace se dál zhoršuje. Evropa se musí stát motorem pro vybudování nového globálního světa, světa bezpečného, spravedlivého a stabilního," řekl poslední vůdce SSSR. Poukázal na ukrajinský konflikt, na teroristické útoky ve Francii a dalších zemích a na prudké zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem.

"Za sankcemi se nelze schovávat," pokračoval ve zjevné narážce na sankce západních států proti Rusku kvůli anexi ukrajinského Krymu. "Odpovědnost máme všichni," dodal. Podle Gorbačova začaly nové závody ve zbrojení, rostou vojenské rozpočty a v Evropě se rozmisťují nové vojenské jednotky. "Žádná vláda zatím nenavrhla spolehlivé východisko z krize," konstatoval Gorbačov.

"Vzniká dojem bezvýchodnosti, neprůchodné slepé uličky. V Evropě i ve světě jsou ale síly, které si uvědomují svou odpovědnost, jsou to politici, zástupci občanské společnosti, veřejně činní aktivisté, vědci, umělci," řekl Gorbačov, který v nynější situaci vidí i náznaky obnovení dialogu mezi Ruskem a USA. Prvním a nejnaléhavějším úkolem je podle Gorbačova "demilitarizace ukrajinského konfliktu".

Témata:  Michail Gorbačov Ukrajinská krize Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.