Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekologičtí aktivisté Greenpeace protestují. Obsadili věž elektrárny Chvaletice

Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice
Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice
Foto: Greenpeace - Will Rose

Pardubice - Dnes ráno vyšplhalo 11 aktivistů Greenpeace na chladicí věž elektrárny Chvaletice. Protestují tak proti plánu na prodloužení provozu elektrárny. Akce se nesetkala s přiliš kladným ohlasem, jak se sami na místě přesvědčili.

 

 Před polednem rozvinuli aktivisté na komíně první část transparentu s nápisem Již brzy. Druhou část vyvěsí v úterý. "Jsou připraveni tam být i několik dní," řekl ČTK mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Severní energetická, která elektrárnu vlastní, již dříve uvedla, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli. Kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí.

"Za současný stav může šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Aktivisté se na dnešním mítinku ČSSD v Přelouči snažili přimět hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD), aby se jednoznačně vyjádřil k modernizaci elektrárny a zamýšlenému prodloužení provozu do roku 2030, ten to však odmítl.

Provoz elektrárny dnešní protest neohrožuje. "Problém je, že v Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce," řekl ČTK generální ředitel Luboš Pavlas. Podle něj nikdy slib ukončení provozu elektrárny v roce 2020 nepadl, zařízení může být v provozu, pokud splňuje všechny zákonné podmínky. "Oni se vlamují do otevřených dveří," uvedl Pavlas.

Podle starostky Chvaletic Blanky Zaklové dává elektrárna mnoha místním lidem práci, společnost do zařízení investuje, aby zlepšila životní prostředí, a obyvatelé proto proti její přítomnosti neprotestují. Akce Greenpeace jim naopak vadí. Před elektrárnou na aktivisty čekaly stovky dělníků a zaměstnanců. Ve vypjaté diskusi se jim aktivisté snažili vysvětlit smysl své akce, setkali se ale s pískotem a podpory politických stran. "Kdo vás platí?" volali někteří přítomní.

Témata:  elektrárna Chvaletice Greenpeace Pardubický kraj

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí přinese do Česka výrazné oteplení

Do Česka se vrátí příští týden teplo. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 10 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.