Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktivisté kteří vlezli na chladící věž jaderné elektrárny byli obviněni

Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice
Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice
Foto: Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

Pardubice - Pěti lidem, kteří v roce 2016 s ekologickou organizací Greenpeace protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice, policie zaslala obvinění z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. ČTK to dnes řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Aktivisté vylezli na chladicí věž, navrtali do ní 120 děr a později na ni vyvěsili dva transparenty. Mluvčí krajské policie Markéta Janovská ČTK řekla, že policie se rozhodla obvinit pět lidí, více nechtěla sdělovat, dokud nebudou všechna obvinění formálně doručena.

"Obvinění lidí, kteří protestovali proti uhelné elektrárně Chvaletice, z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, je absurdní. Lezci použili běžnou techniku lezení na průmyslových stavbách, kterou vyžaduje zajištění bezpečného ukotvení na věži," uvedl Hrábek. Podle něj tím chladicí věž nezničili ani neznehodnotili. Elektrárna byla v době protestu kvůli opravám mimo provoz, který byl obnoven ještě před odstraněním škod.

Podle obvinění škoda dosáhla více než milionu korun, elektrárna původně škodu odhadovala na 600.000 korun. Greenpeace obviněným nabídne podporu a nechá také vypracovat vlastní znalecký posudek. V případě škody velkého rozsahu hrozí pětici lidí dva až šest let vězení.

Předloni 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická tehdy označil nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Témata:  Greenpeace elektrárna Chvaletice soudy energetika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.