Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veleba se musí vědcům omluvit za výroky o Šumavě

Jan Veleba /SPO/, předseda strany
Jan Veleba /SPO/, předseda strany
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Brno - Senátor Jan Veleba (SPO) neuspěl u odvolacího soudu a musí se omluvit vědcům za své výroky o motivaci k výzkumům na Šumavě. Žalobu na ochranu osobnosti podali Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková.

Senátor podle Krajského soudu v Brně musí také stáhnout část textu článku na webu Parlamentní listy. Soud v těchto bodech potvrdil únorový rozsudek Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou, proti kterému se Veleba odvolal. Senátor musí zaplatit i náklady řízení. Veleba se dnešního vyhlášení rozsudku nezúčastnil.

Vědci poukazovali na to, že Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců tam jsou "... peníze, docentury a profesury".

V pozadí kauzy je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v Národním parku Šumava.

Už v roce 2015 justice rozhodovala spor mezi vědcem z Univerzity Karlovy Pavlem Kindlmannem a senátorem Tomášem Jirsou (ODS). Jirsa žaloval Kindlmanna kvůli tomu, že jej v novinovém rozhovoru označil za autora senátního návrhu zákona o Šumavě. Kindlmann v interview uvedl, že zákon byl šitý na míru developerům a spekulantům s pozemky. Spor v říjnu skončil u českokrumlovského soudu smírem obou stran.

Témata:  Jan Veleba Šumava vědci

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.