Praha - Světová zdravotnická organizace (WHO) kritizuje Česko za nedostatek politické vůle, která by řešila rizika spojená s vysokou konzumací alkoholu mezi obyvatelstvem.
Dnes se v Praze poprvé pořádá národní konference Alkohol a jeho společenské dopady v ČR, sešli se zde odborníci z veřejné správy, nevládních organizací i průmyslu. Diskutují například o nových opatřeních - ceně za gram alkoholu či jak omezit dostupnost bezhotovostními platbami.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil vyzval Sněmovnu, která v současnosti projednává zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, aby se zabývala tím, jak ochránit veřejné zdraví. Norma má nahradit současný platný zákon. V rámci debaty o kouření v tomto zákoně, který je v médiích nazývaný jako "protikuřácký", se význam preventivních opatření proti rizikové konzumaci alkoholu podle Vobořila ztrácí.
Liknavý postoj politické reprezentace dnes na tiskové konferenci kritizoval expert WHO Lars Moller. "Dovolím si říci, že neznám jinou evropskou zemi, která by byla natolik tolerantní k návykovým látkám, jako je Česká republika. Když přijedete zvenčí, je to skutečně šok, když například pozorujete, jak je kouření dovoleno úplně všude... V jiných zemích na to lidé nejsou zvyklí," uvedl.
Mezi opatření, která Moller doporučil, pokud se v ČR má omezit spotřeba alkoholu, je snížit počet prodejen, kde se prodává a trvat na tom, aby byla přijata nová legislativa. "Rovněž zvyšovat ceny a řídit tlak, který přichází z trhu, který alkohol propaguje včetně sociálních sítí," uvedl.
Alkohol pije denně 13 procent Čechů, rizikově ale přes půl milionu. Ve spotřebě alkoholu v EU je ČR na třetím místě po Litvě a Rumunsku, upozornil Moller. Zatímco v západoevropských zemích se spotřeba alkoholu trvale snižuje, v ČR nikoliv.
Související
20. srpna 2024 14:48
15. srpna 2024 21:52
15. srpna 2024 9:04
13. června 2024 14:43
6. června 2024 8:40
21. května 2024 16:12