Brno - Rodiče z Brněnska vyhráli spor o pokutu 4000 korun pro každého za to, že nenechali dítě naočkovat povinnou hexavakcínou. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ministerstva zdravotnictví. Kauza se táhla sedm let.
V říjnovém rozsudku NSS hledá rovnováhu mezi systémem povinného očkování a názorem Ústavního soudu (ÚS).
Podle základního nálezu ÚS z roku 2011 lze rodičům sankci prominout jen v individuálních případech, například když očkování prokazatelně odporuje náboženskému přesvědčení rodiny. Letos se prostor pro výjimky rozšířil. ÚS v minulosti také rozhodl, že očkování smí zůstat podmínkou pro přijetí dítěte to školky. Na druhé straně se vyslovil pro to, aby stát nesl odpovědnost za případné poškození zdraví následkem očkování.
Právě v případě rodičů z Brněnska ústavní soudci v lednu průlomově uvedli, že při posuzování světské výhrady svědomí je nutné zkoumat několik faktorů, například naléhavost důvodů na straně rodičů, konzistentnost a přesvědčivost jejich tvrzení a možné společenské dopady. Pokud jsou podmínky splněny, lze upustit od peněžní sankce.
Na základě lednového nálezu pak Městský soud v Praze rozhodl ve prospěch rodičů. Následovala neúspěšná kasační stížnost ministerstva, spor tak nejspíš definitivně skončil. NSS zdůraznil, že nelze pochybovat o konzistentnosti a stálosti názoru rodičů, kteří dlouhodobě vyjadřují obavu ze zdravotních následků očkování. NSS se zároveň domnívá, že se drtivá většina rodičů zachová "rozumně a zodpovědně" a své děti očkování podrobí.
Zákon umožňuje za nedodržení očkovací povinnosti uložit pokutu až 10.000 korun. Výjimku mají děti s prokázanou imunitou a trvalou kontraindikací.
Témata: očkování, Nejvyšší správní soud (NSS), Ministerstvo zdravotnictví
Související
3. října 2024 10:53
31. srpna 2024 19:39
31. srpna 2024 13:21
28. srpna 2024 13:22
20. srpna 2024 21:21
20. srpna 2024 12:49