Praha – Zařadí se České republika po bok Německa a Belgie, tedy zemí, které turecký prezident Receep Tayyp Erdogan nedávno prohlásil za ráje teroristů? Jakkoliv se to může zdát absurdní, podle komentátora Thomase Kulidakise to tak vypadá – alespoň při pohledu na článek, který vyšel v tureckém tisku.
Už včera jsme vás informovali o tom, že turecký deník Daily Sabah, který je blízký turecké vládnoucí straně AKP kritizuje českou diplomacii za to, že nedokáže odpovědět, jak bojuje proti terorismu. To vše v reakci na to, že byli v Turecku zadrženi dva Češi, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s teroristy.
„Zde ovšem pozor! V očích současné turecké vlády se nejedná o zločince, kteří chtějí děsit evropskou veřejnost útoky na civilní obyvatele. Jedná se o Kurdy, a také stoupence duchovního Gülena, které Ankara viní ze zosnování neúspěšného puče. V případě České republiky jde ovšem o dost absurdní, až tragikomické obvinění," píše v reakci na turecký text komentátor pro Český rozhlas Plus.
Připomíná, že Česká republika byla jednou z těch mála zemí, které podporovaly členství Turecka v Evropské unii. „Vyjadřuje se smířlivě dokonce i ve chvíli, kdy dochází trpělivost všem ostatním. Například americká vláda odsoudila turecké zpochybňování jeho současných mezinárodních hranic. Šéf NATO vyzval Turecko k dodržování zákonů a občanských svobod, protože turečtí vojáci žádají v zahraničí o azyl, podobně jako jejich diplomatičtí kolegové," připomíná Kulidakis s tím, že evropský parlament také přijal nezávaznou rezoluci požadující zastavení přístupových jednání.
I přes tuto podporu se Praha dostala do hledáčku Ankary, zatčení dvou Čechů je podle něj však jen záminkou. „Zkoušeli se přidat k syrským kurdským bojovníkům. V očích Ankary jsou tedy teroristé. Což je opět absurdní, protože syrští Kurdové jsou americkými i našimi spojenci v boji proti samozvanému Islámskému státu. Za teroristickou organizaci nejsou považované jejich milice, ale PKK – strana v Turecku zakázaná," připomíná fakta komentátor.
A jak zdůrazňuje, zadržení Čechů je opravdu jen záminka. „Protože původně Turecko rozezlilo otevření kurdské kanceláře v Praze. Na jaře tohoto roku byla první v Evropě. Česká diplomacie se od ní distancovala se slovy, že se nejedná o uznání kurdské autonomie ani v Sýrii, ani jinde," vysvětluje Kulidakis.
Jak ale dodává, všechno zlé je pro něco dobré. „Oficiální místa České republiky se dlouhodobě snaží působit, že země je pevně a neměnně zakořeněna v západních strukturách. Nemálo vrásek českému premiérovi i ministru zahraničí způsobila snaha být členem visegrádské čtyřky, a zároveň se odlišit od radikalismu polské nebo maďarské vlády," myslí si komentátor a dodává, že kdyby věděli, co je čeká, mohli si složitou slovní ekvilibristiku ušetřit.
Česká republika teď podle něj má šanci zařadit se po bok západním zemím – bez jakékoliv vlastní zásluhy. „Pokud se zachová pevně, absurditu zdůrazní a odpoví silněji než nemastným a neslaným odkázáním na jiná ministerstva. Svým občanům nechť poskytne právní pomoc, vynadat jim za nepříliš moudré počínání může později. Turci se totiž možná jen snaží dosáhnout omluvného dopisu české vlády dvě, který bude směřován na bližší než Dálný východ," dodává pro Čro komentátor.
Turecké úřady nedávno zadržely v provincii Şirnak na jihovýchodě země dva české občany - Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou. Policie u nich údajně našla dokumenty, které svědčí o jejich členství v milicích syrských Kurdů YPG. YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám.
Témata: Turecko, terorismus
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30