Praha - Na neutrálním stanovisku k senátnímu návrhu změnit financování systému akutní péče v zařízeních pro ohrožené děti se dnes shodla vláda. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. Neutrální stanovisko doporučovala všechna ministerstva, která se předlohou zabývala. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo, že by nicméně dalo přednost systémovější úpravě, podle níž by se tato zařízení stala sociální službou a financována by byla jako ostatní sociální služby, jejichž síť určují kraje.
Senátní novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí si klade za cíl zařízením pro děti vyžadujícím okamžitou pomoc zajistit stálý přísun peněz ze státního rozpočtu, aby se neocitala v existenčních potížích. Senát kvůli tomu navrhl zavést stálý příspěvek na lůžko a variabilní příspěvek za péči o dítě. Chce také příspěvek zvýšit ze 22.800 korun měsíčně na 24.500 až 26.350 korun měsíčně podle věku dítěte.
Návrh podle MPSV pouze posouvá současný problém. Zařízení by návrhem sice získala jistotu příjmu umožňujícího jejich existenci, ale v krajním případě vždy pouze na jeden rok. To by nezaručilo stabilitu personálu, neboť zákoník práce omezuje možnost opakovaného uzavírání pracovního poměru na dobu určitou. Obdobné problémy lze očekávat s pronájmem prostor, podotklo ministerstvo.
O osudu senátní novely rozhodne Sněmovna. Horní komora chce, aby ji poslanci schválili ve zrychleném režimu.
Zařízení akutní péče nyní dostávají peníze od státu za dobu, kdy je v nich umístěno dítě. Problémem jsou podle autorů takzvané dlouhodobé propustky, třeba když jde dítě na zkoušku do rodiny nebo jede na tábor. Zařízení na ně pak nedostávají nic. Státní příspěvek tak podle předkladatelů pokrývá polovinu až tři čtvrtiny nákladů, zbytek často doplácejí kraje nebo města.
Nově by zařízení dostávala podle předlohy stálý příspěvek 20.000 korun na lůžko měsíčně. Navíc by inkasovala platby na děti, o něž se skutečně starají. Částky by byly odstupňovány podle věku zhruba od 4500 do 6350 korun za měsíc. Náklady státu by novela zvýšila podle důvodové zprávy asi o 107 milionů korun ročně.
Současně by se podle novely změnil povolovací proces těchto zařízení, aby jich nevznikl v souvislosti s fixní dotací nadměrný počet. Krajský úřad by nově posuzoval, zda jsou lůžka potřebná. Nutný počet by mohl kraj měnit podle aktuální potřeby.
Témata: vláda, děti, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky
Související
8. listopadu 2024 14:23
5. října 2024 7:20
6. září 2024 7:14
2. září 2024 22:56