Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žloutenka na Jablonecku ustupuje, zdroj infekce však zůstává neznámý

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Jablonec nad Nisou - Zatímco hygienci na jižní Moravě nadále zápolí se žloutenkou typu A, na Jablonecku v severních Čechách je už nemoc na ústupu.

Celkem od září bylo 50 případů. Hygienici stále nevědí, odkud se žloutenka rozšířila. "Zdroj se prokázat nepodařilo a do nových míst se onemocnění nerozšířilo," uvedla krajská mluvčí hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

V Jablonci jde o třetí vlnu zvýšeného výskytu žloutenky, pětačtyřicetitisícové město a okolí onemocnění trápí od loňského srpna. Hygienici od té doby zaznamenali 180 případů. Loni na podzim onemocnělo přes 40 lidí. Zdroj se nezjistil. Hygienici se domnívají, že nakažená byla zřejmě nějaká potravina, která se krátkodobě prodávala v Jablonci. V druhé vlně od loňského listopadu do letošního srpna se nákaza šířila zejména mezi uživateli drog.

Současná třetí vlna zasáhla běžnou populaci. "V září přibylo 24 případů, v říjnu 21 a v listopadu zatím pět," uvedla mluvčí. Případy z listopadu nejsou takzvaně nové, jedná se o nemocné z kontaktů s nakaženými. "Zdá se, že se situace uklidňuje," dodala Balašová.

Šíření žloutenky v Jablonci napomáhá to, že poslední velká epidemie byla v 80. letech minulého století. "Dorostla nám populace, která neměla možnost se s nákazou setkat. A nemáme tak moc lidí, kteří jsou imunní z přirozeného kontaktu," řekl již dříve ČTK zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jaroslav Harman.

"V prevenci je klíčová důsledná hygiena rukou, a to zejména v souvislosti s používáním WC a konzumací jídla. Nejúčinnější prevencí je očkování," dodala Balašová.

Témata:  nemoc lékaři

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.