Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Rath je opět na začátku. Soud zrušil rozsudek kvůli nezákonným odposlechům

Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Pražský vrchní soud v říjnu zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha kvůli nezákonně pořízeným odposlechům. Okresní soud v Ústní nad Labem mimo jiné nařízení odposlechů nedostatečně odůvodnil. Chybovali také žalobci a policisté v žádostech, na jejichž základě chtěli povolení k odposlouchávání a sledování podezřelých získat. Vyplývá to z odůvodnění usnesení, kterým pražský vrchní sodu zrušil původní rozsudek. ČTK se z odůvodněním měla možnost seznámit. Krajský soud v Praze nyní odposlechy nemůže použít jako důkaz při novém projednání případu.

"V rámci svého přezkumu Vrchní soud v Praze shledal u řízení, jež předcházelo vyhlášení napadených rozsudků, zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu," píše se v odůvodnění. Usnesení dodává, že záznamy nelze použít jako důkaz při soudním řízení.

Ústecký okresní soud podle vrchního soudu nerespektoval zákonem daná pravidla v několik případech. V nařízení odposlechů nejsou podle vrchního soudu obsaženy skutkové okolnosti, které vydání příkazů odůvodňují. Chybí i zdůvodnění doby trvání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu. Polovina příkazů pak podle vrchního soudu neobsahuje ani zmínku o tom, že je vedeno trestní řízení pro konkrétní trestný čin.

Z usnesení vyplývá, že chybovali i policisté a státní zástupci, kteří chtěli od soudu povolit sledování podezřelých. "Žádosti obsahovaly pouze obecná tvrzení o tom, že jde o závažnou špatně se odhalující trestnou činnost, aniž by byly uvedeny konkrétní důvody, proč nelze získat kýžené informace jiným způsobem," stojí v usnesení. Konkrétně se podle usnesení chyby týkají žádostí, na základě nichž detektivové nasadili prostorové odposlechy do domu Kateřiny Pancové a jejího manžela Petra, kanceláře a zasedací místnosti středočeského dotačního úřadu nebo hejtmanské kanceláře Ratha.

Žádosti jsou podle soudu také velmi obecné a obsahují nepravdivé informace o obžalovaných. "Okresní soud zjevně bez dalšího převzal zde uváděné skutečnosti, aniž by je přezkoumával, případně požadoval po státním zástupci a policejním orgánu příslušné dokumenty konkrétně odůvodňující jejich návrhy," stojí v usnesení.

Pražský vrchní soud také naznačil, že by měl krajský soud znovu vyslechnout oznamovatele celého případu, bývalého policistu Libora Gregora. Podle vrchního soudu vypovídal "zjevně vyhýbavě a nekonkrétně oproti protokolu o podání vysvětlení".

Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z jeho majetku. Obžaloba Ratha spojuje s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera, exposlance za ODS. Podle krajského soudu přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

V korupční kauze je 11 obžalovaných. Nejvyšší trest dostal bývalý hejtman, o rok nižší tresty odnětí svobody udělil krajský soud Kottovým. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová. Rath vnímá proces jako politický, soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy.

Témata:  David Rath 1

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.