Praha – Komentátor Ivan Hoffman se pro Český rozhlas Dvojku zamýšlí nad uplynulým rokem 2016. Ten podle něj byl těžký, za jednu z klíčových událostí přitom považuje rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie, tedy brexit. Tím ale podle něj problémy Bruselu zdaleka nemusí skončit.
„Rok 2016 byl docela těžký. Ale podle různých numerologů by to nejhorší už mělo být za námi,“ připomíná Hoffman. Po brexitu podle něj ve vzduchu visí otázka, jestli EU slouží členským státům, nebo nad nimi jen vykonává dozor. „Jestli Evropané Bruselu za něco podstatného vděčí, nebo na nás pouze parazituje,“ domnívá se.
Nešetří ani bruselské úředníky, kteří jsou podle něj pouze „mistři v mlžení, ale kdyby zítra nepřišli do práce, tak si toho vůbec nevšimneme“. I proto navrhuje radikální krok. „Já bych udělal restart. Všechny bych poslal domů a postavil to celé znovu. Jako když se vám zaviruje počítač a dostanete radu, že ho máte vypnout a znovu zapnout!“ říká rázně Hoffman.
Lidé v Bruselu by podle něj navíc měli pracovat zadarmo – jsou tam totiž vysláni proto, že něco umějí. „A ne jen pro peníze. Navíc velké. Neměli by na nás parazitovat,“ myslí si Hoffman, který svůj názor staví na základě na osobního svědectví lidí, kteří v Bruselu pracovali. „Byla tam i má dcera a potkala opravdu plno takových parazitů.“
Budoucnost EU podle něj ovlivní například výsledky německých voleb, ve kterých chce svůj post obhajovat také současná kancléřka Angela Merkelová. „Migrační vlna, která Německo zasáhla, roli kancléřky Merkelové asi dvakrát neposílí. Mám ale pocit, že si ji Němci znovu zvolí. Jako menší zlo,“ odhaduje. Přesto prý nechápe, co na ní lidé vidí. „Přijde mi bezcitná, chladná, strohá. U nás by se asi vůbec neprosadila. Němci v ní asi spatřují politické vůdcovské kvality, které já nevidím,“ dodává Hoffman pro Rozhlas.
Témata: EU, Brexit, Angela Merkelová
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40