Praha - V Česku se zvyšuje počet prodejců, kteří nabízejí léky i mimo lekárny. Takzvaně vyhrazené medikamenty si stále častěji můžete koupit na benzínových pumpách, v samoobsluhách či drogeriích. České lékarnické komoře se to příliš nelíbí.
V loňském roce si lidé mohli pořídit některé léky na bolest či střevní potíže na více než 2200 těchto místech.
Mimo lékárny se mohou prodávat takzvaná vyhrazená léčiva, která je možné používat bez odborné konzultace. "Slouží především k akutnímu pokrytí individuální potřeby pacienta nebo jemu blízkých osob. Proto i velikost balení takového přípravku odpovídá tomuto účelu. Mezi vyhrazené léky patří například čaje, dezinfekční přípravky, ale i přípravky na léčbu mírné bolesti," Lucie Přinesdomové, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Prodavači a prodavačky, kteří v obchodě či na benzínové pumpě vyhrazené léky prodávají, musí mít osvědčení o odborné způsobilosti. Kvůli tomu musí absolvovat odborný kurz.
Česká lékárnická komora se domnívá, že výrazný nárůst počtu prodejců vyhrazených léčiv je důsledkem jednoduchého proškolování personálu, které je podle lékárníků nesrovnatelné se středoškolských vzděláváním farmaceutických asistentek, v jejichž kompetenci je výdej léků bez lékařského předpisu, natož pak s náročným vysokoškolským vzděláváním lékárníků. Komora proto doporučuje, aby lidé raději veškeré užívání léků konzultovali s lékárníky.
Podle prodejců je ale personál vyškolen a zákazníci často ani další informace nevyžadují. "Náš personál je zaškolený ve smyslu zákona. Léčiva podléhající regulaci jsou u nás v naprosté menšině a obvykle se jedná o nejznámější a nejprodávanější léčiva na trhu, tedy v naprosté většině případů zákazník už ani nevyžaduje další informace. Každopádně personál potřebné informace má a je připravený poradit," reagoval Tomáš Pavlík, mluvčí ropné skupiny MOL v ČR.
Související
22. října 2023 15:42
24. září 2023 15:10
8. září 2023 14:50
22. srpna 2023 15:08
19. dubna 2023 19:16
12. dubna 2023 15:27