Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pětina lidí se v Česku bojí. Čeho nejvíce?

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Praha - V prosincovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byly respondentům položeny otázky na zhodnocení bezpečnostní situace v okolí jejich bydliště, v ČR a v Evropě.

v ČR se v prosinci 2016 rozhodně bezpečně cítila necelá jedna pětina dotazovaných (17 %) a spíše bezpečně přibližně dvě třetiny respondentů (64 %). Spíše ne v bezpečí se cítilo 14 % dotázaných a 4 % rozhodně bezpečí v republice nepociťovala. Ve srovnání s posledním šetřením z prosince 2015 míra pocitu bezpečí na území ČR mírně narostla – v roce 2015 se rozhodně či spíše bezpečně cítilo 76 % dotázaných, v roce 2016 již 81 %, uvedl soc.cas.cz.

Pocit bezpečí v místě bydliště rozhodně měla přibližně třetina dotázaných (32 %) a spíše bezpečně se v okolí bydliště cítilo 54 %. Spíše ne bezpečně se cítilo 11 % respondentů a rozhodně ne bezpečně pouze 2 %. Celková úroveň pocitu bezpečí se oproti minulému šetření z prosince 2015 výrazně nezměnila. Nárůst zaznamenala pouze kategorie „rozhodně ano“, kde počet respondentů stoupl z 27 % na 32 %, a to zejména na úkor kategorie „spíše ano“.

"Pocit bezpečí v ČR má velmi silný vztah s životní úrovní – s rostoucí životní úrovní se zvyšuje i pocit bezpečí. Kategorii „rozhodně ano“ zvolila přibližně čtvrtina respondentů (24 %) s dobrou životní úrovní zatímco lidé se špatnou životní úrovní volili stejnou kategorii pouze ve 4 % případů," uvedli autoři průzkumu.

Současnou situaci v Evropě vnímá z bezpečnostního hlediska jako velmi dobrou a spíše dobrou 14 % respondentů. Jako spíše špatnou vnímají bezpečnost v Evropě dvě pětiny respondentů (38 %) a jako velmi špatnou 14 % dotázaných. Obecně hůře vnímají bezpečnostní situaci starší lidé a lidé s horší životní úrovní.

Podle dvou pětin respondentů (43 %) se v posledních pěti letech bezpečnostní situace v Evropě rozhodně zhoršila a podle dalších 38 % spíše zhoršila. Že se situace zlepšila, se domnívají pouze 4 % respondentů a 14 % dotázaných nezaznamenalo v tomto ohledu žádnou změnu.

Z hlediska budoucího vývoje každý pátý respondent (22 %) přepokládá, že se bezpečnostní situace rozhodně zhorší a 39 % dotázaných se domnívá, že se situace spíše zhorší. Naopak optimistický výhled bezpečnostní situace Evropy přepokládá pouze 9 % dotázaných a podle přibližně čtvrtiny respondentů (24 %) nenastane v příštích 5 letech v Evropě v tomto ohledu žádná změna. Negativní vývoj častěji předpokládají osoby s horší životní úrovní (odpověď „rozhodně se zhorší“ zvolilo přibližně 36 % osob se špatnou životní úrovní, ale pouze 17 % s dobrou životní úrovní).

Témata:  Češi průzkumy nebezpečí lidé

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.