Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O odškodnění se budeme soudit, vzkazují Češi unesení v Libanonu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Čtyři z pěti Čechů, kteří byli v létě 2015 uneseni v Libanonu, se chtějí soudit se státem. Rozhodli se tak poté, co jejich žádost o odškodné 40 milionů korun postupně zamítlo několik ministerstev.

Na svém webu to dnes uvedl Český rozhlas Radiožurnál, kterému to řekl jeden z unesených, advokát Jan Švarc. Ten nechtěl komentovat, kolik peněz přesně budou unesení u soudu požadovat.

Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát.

Civilní rozvědka prý měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do USA.

Témata:  zmizení pěti Čechů v Libanonu odškodnění soudy

Související

Aktuálně se děje

5. února 2025 14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy