Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi unesení v Libanonu zažalovali stát. Tajné služby prý mohly únosu zabránit

Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa
Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa
Foto: Policie ČR

Praha - Čtyři Češi unesení v Libanonu zažalovali stát. Nesouhlasí s tím, že několik ministerstev odmítlo jejich žádost o odškodnění. Uvedla to dnes Česká televize. Podání žaloby ČTK bez bližších podrobností potvrdil advokát Jan Švarc, který byl jedením z unesených. Muži se domnívají, že tajné služby mohly únosu zabránit. Odškodnění 40 milionů korun chtěli čtyři z pěti Čechů, kteří byli uneseni v létě 2015 v libanonském údolí Bikaá. Do Česka se vrátili loni počátkem února.

Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, nikoli stát.

Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci o tom, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států.

K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Témata:  zmizení pěti Čechů v Libanonu odškodnění

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.