Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie odložila šetření únosu pěti Čechů v Libanonu

Policie ČR, ilustrační fotografie
Policie ČR, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Národní centrála proti organizovanému zločinu v minulých dnech odložila vyšetřování případu pěti Čechů, kteří byli předloni uneseni v Libanonu. Odůvodnila to nedostatkem informací.

Napsal to dnes server Aktuálně.cz. Pět mužů se do Česka vrátilo loni v únoru, v den jejich návratu byl z české vazby propuštěn libanonský agent Alí Fajád, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy kvůli podezření z napojení na teroristickou organizaci.

Odložení vyšetřování serveru potvrdili unesení, vyrozumění jim přišlo poštou tento týden. "Dnes jsem dostal vyjádření, že se ten případ odkládá pro nedostatek informací," řekl unesený novinář Pavel Kofroň. Stejnou informaci měl i další z unesených, advokát Jan Švarc.

Pět Čechů zmizelo v Libanonu v červenci 2015, spolu s Kofroněm a Švarcem mezi nimi byli příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, překladatel Adam Homsi a další novinář Miroslav Dobeš.

Po jejich návratu počátkem února 2016 ministr obrany Martin Stropnický (ANO) médiím potvrdil, že podmínkou jejich propuštění bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do USA. Libanonský soud Fajáda později osvobodil. O výměně vyjednával arabista a starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán.

Témata:  zmizení pěti Čechů v Libanonu Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy