Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaj byl kvůli atropinu po vrování SZPI stažen z trhu

Potraviny
Potraviny
Foto: Pixmac

Brno - Šarži čaje, před kterou kvůli atropinu a skopolaminu v pátek varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), prodejce stáhl z trhu už počátkem ledna.

Šlo o čaj Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou s trvanlivostí do listopadu 2018.

"Stalo se tak z preventivních důvodů po zjištění podezření na výskyt zvýšeného množství tropanových alkaloidů. Problém byl způsoben naším dodavatelem bylin," stojí ve vyjádření společnosti Mokate Czech s.r.o., které dnes ČTK poskytl mediální zástupce Josef Brabec.

Atropin a skopolamin jsou látky s negativním účinkem na lidské zdraví a nesmějí být v potravinách přítomné. "Dle předběžné informace se v tržní síti mohly nacházet řádově tisíce kusů závadné šarže," uvedl v pátek mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Témata:  čaj SZPI prodejci

Související

Aktuálně se děje

2. května 2026 8:32

Trump si dělá, co chce. Kongresmani mu do války s Íránem mluvit nebudou

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se nechystá žádat Kongres o povolení pokračovat ve vojenských operacích proti Íránu. V pátek přitom vypršela šedesátidenní lhůta, po které se prezident podle zákona musí obrátit na zákonodárce. Bílý dům tvrdí, že příměřím došlo k ukončení bojů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy