Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus otřásl s cenami zlata i čaje, jsou na rekordních hodnotách

Zlato
Zlato
Foto: ČNB

Cena zlata se dál zvyšuje, dnes pokořila další maximum za devět let a dostala se nad 1860 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři očekávají, že centrální banky sáhnou k dalším opatřením ke zmírnění dopadů pandemie, což většinou znamená další tisk peněz. Vzhůru se vydala i cena stříbra, která dosáhla sedmiletého maxima, zejména díky předpokládanému oživení průmyslové aktivity.

Nejvyšší denní hodnoty zlato dosáhlo krátce po zahájení obchodování, kdy jedna troyská unce stála až 1865,35 dolaru (zhruba 42.480 Kč). Později růst zmírnil a kolem 14:00 SELČ růst činil méně než procento. Zlato se tak prodávalo mírně nad 1859 dolary.

Cena stříbra vykazovala ve stejnou dobu růst asi o 7,1 procenta na 22,82 dolaru, což bylo maximum od října 2013.

"Výkon stříbra, které má i průmyslové využití, ve vztahu k výkonu zlata tento měsíc odráží optimismus trhu, že globální průmyslová aktivita se zotaví," řekla ekonomka Cailin Birchová z analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU).

"Obecně očekáváme, že poptávka po aktivech považovaných za bezpečná, jako je zlato a stříbro, zůstane po zbytek roku 2020 relativně silná," cituje Birchovou agentura Reuters.

Ceny čaje v Indii vystouply na rekord - povodně a omezení pohybu kvůli pandemii nemoci covid-19 totiž snížily produkci v hlavním pěstitelském regionu. Indie je přitom druhým největším producentem čaje na světě. Růst cen sice podpoří indický čajový průmysl, který bojuje s rostoucími náklady, může však omezit vývoz ze země a naopak podpořit dodávky od konkurentů, jako je Keňa a Srí Lanka. S odvoláním na informace od obchodníků to uvedla agentura Reuters.

Povodně poničily čajové plantáže v severovýchodním státě Ásám, který se na celkové produkci v Indii podílí více než polovinou. Už předtím tam ale sklizeň nepříznivě ovlivnilo omezení pohybu, jehož cílem bylo zabránit šíření nemoci způsobené koronavirem. Kvůli tomu se pěstitelé také potýkali s nedostatkem pracovní síly.

Podle indického čajového svazu by pokles produkce asi o deset procent měl kompenzovat růst cen o 12 procent. Osm let přitom ceny stagnovaly. Příští rok by podle analytiků ceny mohly zase klesnout, protože se čeká vyšší sklizeň.

Nynější pokles sklizně zvýšil týdenní aukční ceny na rekordních 232,6 rupie (71 Kč) za kilogram. To je o 57 procent více než loni. V posledních letech se přitom ceny čaje ročně měnily v průměru pouze o jedno až tři procenta.

Výpadek sklizně se pravděpodobně nepodaří nahradit, protože mnoho plantáží zůstává pod vodou a druhá část sklizně, ze které většinou získají pěstitelé více peněz, byla poničena. Při druhé fázi sklizně se sklízejí listy, které vyrostou na začátku sezony období dešťů, až jsou první listy otrhané.

Témata:  ekonomika zlato čaj koronavirus (coronavirus) COVID-19 Indie

Související

Aktuálně se děje

11:15

Olomouc aktuálně: Chomoutov je pod vodou. Jak je na tom řeka Morava?

Řeka Morava se v Olomouci v úterý brzy ráno na hladinoměru na Nových Sadech zastavila pod hranicí pěti metrů. Podle vyjádření města hladina vody pomalu klesá, a to i na jezu v Hynkově či na mostě v Dalimilově ulici v Chomoutově. Chomoutov zůstává nadále neprůjezdný.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy