Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dluhy domácností vůči bankám vzrostly na 1,43 bilionu, Češi si půjčují hlavně na bydlení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Dluhy českých domácností vůči bankám ke konci ledna vzrostly na 1,43 bilionu korun. Ve srovnání s koncem loňského roku byly vyšší o 1,8 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 101 miliard. Stoupla také zadluženost podniků.

Česká národní banka (ČNB) zveřejňuje statistiku každý měsíc. Nefinanční podniky na konci ledna dlužily bankám zhruba bilion korun. Proti konci loňského roku to bylo o 5,7 miliardy korun více, meziročně dluh vzrostl o 52,6 miliardy. Víc než polovina úvěrů měla splatnost nad pět let.

Z úvěrů domácnostem připadal na konci ledna víc než bilion korun na půjčky na bydlení, úvěry na spotřebu představovaly téměř 221 miliard. Úvěry na bydlení vzrostly meziročně o téměř 87 miliard, na spotřebu se zvýšily o 9,3 miliardy korun.

Růst ekonomiky i mezd a nízká nezaměstnanost stále motivují domácnosti investovat do bydlení, i když sazby hypotečních úvěrů počátkem roku začaly nepatrně růst, uvedl partner v oddělení Auditorských služeb PwC Marek Richter. "Zatím je neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Problémem začíná být v některých lokalitách spíše jejich nedostatek, který je jedním z hlavních důvodů růstu cen bytů," doplnil.

Témata:  dluhy domácností banky CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.