Praha - Kvůli novele zákoníku práce hrozí zánik dohod o pracovní činnosti (DPČ) a nejistá je také práce z domova (home office), tvrdí podnikatelé.
"Novela zákoníku práce nejenže nepřináší slibovanou flexibilitu pracovněprávních vztahů, naopak dojde k jejímu snížení. Příkladem jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, kde se zavádí nové evidenční povinnosti a zpřísňují se pravidla odměňování, která atraktivitu těchto dohod v praxi významně omezí," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
DPČ nyní umožňuje zaměstnavatelům zejména v sezonních oborech, jako jsou například cestovní ruch a pohostinství, stanovit pracovní dobu zaměstnance tak, aby nepřesáhla 20 hodin týdně v období 52 týdnů. Nově má být toto období zkráceno na polovinu, tedy 26 týdnů. "Tím by DPČ pro mnohé zaměstnavatele zcela ztratila svůj význam," uvedl Dlouhý.
Zánik hrozí podle komory i práci z domova (home office). Důvodem je administrativa spojená s náhradou podílu nákladů zaměstnance, zajištění bezpečnosti práce či nově povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci právo setkávat se s ostatními zaměstnanci na pracovišti.
Problémem je také povinné zavedení pátého týdne dovolené i v soukromém sektoru. Za týden dovolené navíc podnikatelé, kteří jej sami dobrovolně dosud neposkytují, zaplatí 28 miliard korun ročně, odhaduje komora.
Zavedení otcovské dovolené je podle podnikatelů opatření, jehož skutečný dopad na posílení role otce v rodině je diskutabilní. K návrhu zavést tzv. otcovskou dovolenou Hospodářská komora opakovaně vyjádřila nesouhlas. "Trváme na tom, že toto opatření spadá do kategorie zaměstnaneckých benefitů a nesouhlasíme s jeho direktivním plošným zavedením. Navíc daňoví poplatníci za něj zaplatí až 800 milionů korun," uvedl server komora.cz.
Témata: zaměstnání, firmy, hospodářská komora
Související
10. září 2024 17:02
21. srpna 2024 17:42
30. dubna 2024 9:12
25. ledna 2024 21:12
8. prosince 2023 17:29
1. května 2023 10:10