Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci jsou hrozba a neměli bychom je vůbec přijímat, myslí si většina Čechů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha – Dva ze tří Čechů i nadále odmítají přijímat lidi, kteří přichází ze zemí postižených válečným konfliktem. Ukazuje to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil od 6. do 19. února a zúčastnilo se ho 1023 lidí.

Přijímání uprchlíků prchajících před válkou odmítá 61 procent Čechů. Od konce loňského roku jejich podíl klesl o tři procentní body. Necelá třetina lidí (32 procent) je pro přijetí migrantů jen do doby, než se budou schopni vrátit zpět do své země. Pouze tři procenta lidí si pak myslí, že by ČR měla uprchlíky přijmout a nechat je se zde usadit.

Podpora přijímání migrantů na přechodnou dobu se mírně zvyšuje s dosaženým vzděláním dotazovaných a s jejich deklarovanou životní úrovní. „Z předchozích šetření také víme, že česká veřejnost očekává, že se cizinci co nejvíce přizpůsobí zvyklostem české kultury a dlouhodobě je vnímá jako určité bezpečnostní riziko," uvedlo CVVM.

Celkem 73 procent dotázaných vidí uprchlíky jako bezpečnostní hrozbu pro ČR, stejně jako takzvaný Islámský stát. Boje na Ukrajině mezi tamní armádou a proruskými separatisty pak jako hrozbu vidí 41 procent Čechů.

O uprchlickou problematiku se zajímá 63 procent veřejnosti, což je o čtyři procentní body více než na konci loňského roku. Předtím ale zájem několik měsíců opadal. O Islámský stát se pak zajímá 57 procent lidí, dění na Ukrajině zajímá asi každého třetího Čecha.

Témata:  uprchlíci Češi Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy