Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok ve Stockholmu Čechy zřejmě nijak nezasáhl, uvedlo ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Stockholm – Ve Stockholmu dnes najel nákladní automobil do davu lidí. Incident si vyžádal nejméně tři mrtvé a mnoho zraněných. Podle švédského premiéra Stefana Löfvena vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o teroristický útok. České velvyslanectví ve Stockholmu zatím nemá zprávy, že by mezi oběťmi tamního dnešního útoku byli Češi. 

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) útok odsoudil. „Hrozné zprávy ze Stockholmu. Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit. Pachatelé musí být dopadeni a postaveni před soud," sdělil na twitteru.

Velvyslanectví i ministerstvo zahraničí kontaktovalo české občany přes SMS či sociální sítě. Nikdo z oslovených dosud neoznámil žádné problémy, informovali mluvčí ministerstva Michaela Lagronová a rada stockholmského velvyslanectví Jan Buben.

V systému Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD) je ve Švédsku zaznamenáno 24 Čechů. Lagronová uvedla, že ministerstvo všechny z nich kontaktovalo. „Přijde jim SMS s tím, co se tam zhruba děje, a s nouzovou linkou, na kterou mohou volat," řekla Lagronová. Zmíněná nouzová linka je +46 703 255 156.

Velvyslanectví také oslovilo podle Bubna Čechy prostřednictvím své stránky na sociální síti facebook. „Zatím se nám nikdo neozval zpátky, žádný rodinný příslušník nikoho nepostrádá. Mobily ve městě fungují, takže pevně věříme, že stran českých občanů je vše v pořádku," uvedl.

Prozatím ale Buben nemohl zcela vyloučit, že jsou Češi mezi oběťmi či zraněnými, ačkoli je to podle něj nepravděpodobné.

Témata:  teroristický útok ve Švédsku Ministerstvo zahraničních věcí České republiky velvyslanectví Švédskského království

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.