Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro nechceme a EU nevěříme, vyplynulo z průzkumu v ČR

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - V dubnu 2016 Naše společnost zjišťovala názory veřejnosti na míru integrace EU a roli ČR v tomto procesu. Dále se ptala na důvěru v budoucnost projektu sjednocené Evropy a zaměřila se také na to, zda by měla Česká republika za svou měnu přijmout euro.

Česká veřejnost je obecně k budoucnosti evropského projektu spíše skeptická. Tomu, že projekt sjednocené Evropy rozhodně nebo spíše má budoucnost, věří více než třetina (36 %) obyvatel ČR. Více než polovina pak v jeho budoucnost nevěří (spíše nebo rozhodně nemá: 53 %) a zbývajících 11 % na otázku odpovědělo „nevím".

V porovnání s výzkumem realizovaným před 4 roky, tedy v dubnu 2012, se názory českých občanů na budoucnost projektu sjednocené Evropy statisticky významně nezměnily, uvedl soc.cas.cz.

Vysokoškolsky vzdělaní v budoucnost projektu věří více než ostatní, větší důvěru v budoucnost projektu sjednocené Evropy mají mladí lidé (ve věku 15 – 29 let), respondenti, kteří mají dobrou životní úroveň, a dotázaní, kteří se na škále politické orientace situují napravo. Z hlediska stranických preferencí projevují větší důvěru projektu sjednocené Evropy voliči ČSSD, TOP 09 a ANO.

V postojích české veřejnosti k posilování či oslabování integrace převažuje názor, že míra integrace Evropské unie by měla do budoucna zůstat přibližně stejná jako v současnosti, který vyslovily více než dvě pětiny dotázaných (42 %). Necelá pětina (16 %) se kloní k dalšímu posilování integrace a podle více než čtvrtiny respondentů (27 %) by naopak měla Evropská unie integraci oslabovat. 15 % oslovených nezaujalo k této problematice žádný postoj a zvolilo odpověď „nevím".

V porovnání se situací před 4 roky, kdy byla stejná otázka ve výzkumu CVVM položena naposledy, je patrné mírné posílení názoru, že by se evropská integrace měla do budoucna spíše oslabovat (+ 4 procentní body).

Obdobně jako v názoru na posilování integrace EU jsou více než dvě pětiny lidí (42 %) přesvědčeny, že zapojení ČR v Evropské unii by mělo do budoucna zůstat přibližně na stejné úrovni. Necelá pětina českých občanů (18 %) vyjádřila názor, že zapojení ČR se má posilovat, 30 % vyslovilo názor opačný, tedy že zapojení České republiky v Evropské unii má v dalších letech oslabovat.

V české společnosti stále přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. V současné době více než tři čtvrtiny českých občanů (78 %) s přijetím eura za měnu ČR nesouhlasí, přičemž více než polovina (52 %) s tím „rozhodně nesouhlasí" a čtvrtina (26 %) „spíše nesouhlasí". Pro přijetí eura je nyní jen necelá pětina (17 %) Čechů, z toho 4 % „rozhodně" a 13 % „spíše". Zbývajících 5 % na otázku nemá utvořen názor a volí odpověď „nevím".

K odpůrcům eura se častěji řadí lidé se středním vzděláním bez maturity, respondenti se špatnou životní úrovní, ti, kdo současnou ekonomickou situaci hodnotí jako špatnou, důchodci, lidé hlásící se k levici, dotázaní, kteří nedůvěřují vládě, ti, kdo jsou nespokojení s politickou situací v ČR, a občané chovající k EU a jejím institucím nedůvěru.

Témata:  průzkumy Češi EU finance

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy