Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová vlna mrazů ještě víc poškodila kvetoucí sady, ovocnáři si zoufají

Švestky, ilustrační fotografie
Švestky, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Holovousy (Jičínsko) - Letošní jaro přidělává ovocnářům vrásky na čele. Už mrazy, které přišly v dubnu, poškodily kvetoucí stromy a teploty klesají pod nulu i nyní. Případná nižší úroda v Česku ale nemá na spotřebitelské ceny ovoce v ČR přímý vliv.

Dubnové mrazy poničily hlavně meruňky a broskve.Teď jsou poničené jabloně. "Bohužel se potvrdilo to, co jsme říkali po dubnových mrazech, že mrazy budou hrozit až do května," řekl dnes předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Na sumarizaci škod z mrazů je podle něj ještě brzy. Přesnější odhady škod by ovocnáři mohli mít do konce května.

Podle moravských ovocnářů by letošní úroda ovoce mohla být po dnešní mrazivé noci na jižní Moravě ještě nižší než loni. Loni mrazy na Moravě zdecimovaly nejvíce meruňky. Jejich úroda bude podle ovocnářů i letos velmi chabá. Po dubnových mrazech to vypadlo lépe než loni. "Teď se obávám, že to bude horší, někde se nemusí urodit nic," řekl předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.

Ve vinohradech na jižní Moravě dnešní mrazy způsobily škody ve stovkách milionů korun. Loňské škody na ovoci z mrazů byly v celém Česku na úrovni 400 milionů korun. Do stamilionů šly škody i v roce roce 2011.

Ceny ovoce v Česku se podle Ludvíka řídí cenami na evropském trhu. Pokud dochází k pohybu cen, tak nikoliv v důsledku nižší úrody v ČR, nýbrž v jiných, pěstitelsky velkých zemích.

Témata:  ovoce zemědělci mráz

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.