Brno - Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání muže, který chtěl po státu odškodnění 300 tisíc korun za to, že Archiv bezpečnostních složek zpřístupnil novinářce citlivé osobní údaje ze svazku vedeného komunistickou StB.
NS zohlednil důležitý lednový nález Ústavního soudu. Pouhé nahlížení do archiválie není zásahem do osobnostních práv, mohlo by se jím stát až případné zveřejnění citlivých údajů, potvrdil NS. Zpřístupnění svazku badatelům je v souladu s veřejným zájmem na poznání minulosti a vypořádání se s ní.
Rozhodování o mužově dovolání NS v roce 2014 přerušil a obrátil se na ústavní soudce. Navrhl zrušit výjimku, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. Například nepotřebují k nahlížení souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují.
NS tehdy zdůraznil, že nechce historikům uzavřít cestu k dokumentům, ani nezpochybňuje potřebu zkoumat totality. Od ústavních soudců očekával vyjádření, zda je široce vymezené zpřístupnění osobních údajů přiměřené a zda nepřipadá v úvahu citlivější řešení.
Ústavní soudci těsnou většinou rozhodli, že dostupnost archivních pramenů z dob totalit se nezhorší a že česká právní úprava přístupu k dokumentům totalit nadále zůstane nejotevřenější v Evropě.
Historici před rozhodnutím Ústavního soudu vyjádřili obavu, že případný zásah do zákona o archivnictví by značně zkomplikoval a zpomalil jejich práci. Dokumenty by dostávali se začerněnými osobními údaji, případně by pro ně zůstaly nedostupné.
Témata: Nejvyšší soud, StB, historie
Související
19. června 2024 18:19
4. dubna 2023 15:54
27. ledna 2023 15:06
14. října 2022 9:33
9. srpna 2022 14:23
15. června 2022 12:45