Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko nikoho nezajímá, dokonce ani uprchlíky ne, říká advokátka

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Advokátka Jana Hamplová vítá, že Česko nikoho nezajímá. Nezajímá prý ani hordy uprchlíků, což je dobře. Zároveň vyzývá české politiky, aby se zachovali jako vlády v Polsku a Maďarsku a řekli uprchlíkům jasné ne.

Česká republika patří podle Světového mírového indexu (GPI) k nejmírumilovnějším zemím světa, je šestá mezi 163 hodnocenými státy. V Evropě jsou na tom nejhůř Rusko a Ukrajina. Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která se věnuje rozvoji veřejné správy, k tomu může přispívat zejména naše bezvýznamnost.

Čeští politici jsou podle advokátky nadaní tím, že doma volí cestu velkých slov, ale v Bruselu už jen poslušně „prdelkují“ a tím se tak liší od vlád polských a maďarských. Doba je přitom podle Hamplové zlá. „Evropu nám zaplavují hordy a jednotlivci, o kterých nic nevíme, a kteří si sem tam něco odpálí. A odpalují i ve světě, v blízkosti významných ambasád. Mrtví, zranění, spoušť… Česko je toho zatím uchráněno. Ne však proto, že by bylo tak diplomaticky zdatné a tvrdě nekompromisní v postoji k nezvaným nájezdníkům,“ píše na blogu serveru Aktuálně.cz.

Advokátka se domnívá, že jsme pro běžence zemí zcela bezvýznamnou, což považuje za výhodu. Příchozí vnímá jako „bandy odkudsi“ a „nikdy nedomestikované jinověrce“. Naši bezvýznamnost bychom tak prý měli podporovat a přijímat s úlevou, je dobře, že Evropu a svět „absolutně nezajímáme“. 

„Nejsme velmoc, nemáme ani Trumpa, ani Merkelovou, nejsme rozloženi pod Eiffelovkou, a naše problémy typu jakýchkoli hnízd a bytů za poslanecké náhrady jsou všem ukradené. Jsou to prostě české šarvátky, které duní tady, ale pár metrů za hranicemi by někdo jen pokrčil rameny,“ píše.

Znovu opakuje, abychom za to byli vděční. Česká republika by prý neměla být pupkem světa. „Evropa s námi počítá, protože se to sluší, a protože je to evropská móda, hrát si na rovné. Nejsme rovní. Ti velcí to ví, a malí se tváří, že to neví,“ myslí si. Vyzývá, abychom po vzoru Polska a Maďarska Evropě řekli, že „ty hordy“ nechceme, ale že ani oni nechtějí nás.

„Važme si klidu a relativního bezpečí, které to s sebou nese. Řešme si svoje, nepřeceňujme to, nepodceňujme to, zkrátka chtějme takové politiky, kteří nám uhájí náš klid tímto druhem bezvýznamnosti ve vlastních hranicích,“ uzavírá Hamplová.

Témata:  uprchlíci EU Polsko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.