Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrad prohrál a musel zveřejnit platy. Kolik berou Ovčáček a Mynář?

Vratislav Mynář /SPOZ/
Vratislav Mynář /SPOZ/
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Vedoucí tiskového odboru kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček si svou prací pro Miloše Zemana měsíčně vydělá necelých 60 tisíc korun. Mnohem lépe je na tom ale například kancléř Vratislav Mynář, jehož plat se pohybuje až v dvojnásobné výši. Celkově Hrad za platy svých zaměstnanců zaplatí měsíčně statisíce až miliony, a ročně částka šplhá do desítek milionů korun.

Kancelář prezidenta republiky prohrála soud s novinářem Radkem Kedroněm a byla nucena zveřejnit informace o platech a odměnách hradních úředníků. Ty zveřejnil Český rozhlas, který ukázal, že na platy Hrad měsíčně vynaloží statisíce korun a ročně se tak dostává na milionové až desetimilionové částky.

Na odtajněných dokumentech lze nalézt platy všech předních hradních činitelů, mezi kterými nesmíc chybět mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Ten pobíral v letech 2010 až 2014 plat průměrně kolem 60 tisíc korun. Od května 2014 byl ale oceňován částkou vyšší než 200 tisíc.

Lépe se má například hradní kancléř Vratislav Mynář, jehož měsíční plat v průměru v roce 2014 činil zhruba kolem 120 tisíc. Za více než rok práce si tak na Hradě vydělal přibližně jeden a půl milionu korun. 

Bývalý kancléř Jiří Weigl, který na Hradě působil za prezidenta Václava Klause, se také neměl špatně.Podobnou částku jako Mynář si ale na Hradě vydělal za dvojnásobně dlouhou dobu. Podívat se můžeme i na plat bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta, který se pohyboval kolem 60 tisíc měsíčně.

Bývalý ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček si také přišel na své. Předtím, než začal působit jako velvyslanec v USA, pobíral částku 90 tisíc měsíčně. Při nástupu v roce 2013 přitom byla jeho výplata o třetinu menší.

Témata:  Miloš Zeman Jiří Ovčáček Hynek Kmoníček Vratislav Mynář

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.