Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční úřad čelí trestnímu oznámení lodníků, prý je špatně informoval o daních

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Někteří lodníci pracující v Nizozemsku, kteří na výzvu finančního úřadu mají doplácet daně, podali trestní oznámení na české úřady. Tvrdí, že jim postupem úřadů vznikla škoda. Podle lodníků jim úředníci v minulosti mylně sdělili, že příjmy z Nizozemska v Česku danit nemusejí. Uvedla to dnes televize Prima, podle které trestní oznámení směřuje na finanční úřad v Rumburku a ministerstvo financí.

Podle vzájemné smlouvy o zamezení dvojího zdanění musejí lodníci platit daně v místě své rezidence, tedy v Česku. Lodníci ale daně zaplatili v minulosti v Nizozemsku. České finanční úřady po nich nyní chtějí doplatky daní zpětně za tři roky včetně penále někdy i ve výši statisíců korun.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) Primě řekl, že vypovědět smlouvu Česko nemůže, protože je pro něj výhodná. "Zdanění v Holandsku a Česku je prostě jiné. A ti lidé si samozřejmě vybrali tu příjemnější variantu a ty následky, které z toho vyplývají, jsou nepříjemné," dodal.

Podle dřívějších informací z tisku se problém týká zhruba 500 lodníků, kteří se plaví na nizozemských lodích a v Nizozemsku platí daně. Jejich placení v Česku vyžaduje u lodníků dodatek ke vzájemné smlouvě o zamezení dvojímu zdanění s Nizozemskem z roku 1974.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v polovině dubna požádal ministerstvo financí, aby těmto námořníkům pomohlo. Ministerstvo by jim mělo poskytnout pomoc při žádostech o vrácení daní, které námořníci zaplatili v Nizozemsku. Zároveň by měl úřad vyvinout tlak na nizozemskou daňovou správu, aby zaplacené daně byly vráceny co nejdříve.

Témata:  Finanční správa České republiky (FÚ) daně Ministerstvo financí České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.