Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je stále možné najít sníh. Na sněhovém poli Mapa republiky zůstává až šest metrů

Zima, ilustrační fotografie
Zima, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Trutnov - Ačkoli v Česku panují tropické teploty, na sněhovém poli zvaném Mapa republiky v Krkonoších dosahuje vrstva sněhu stále šesti metrů.

"Odhadovat, kdy sníh na Mapě republiky roztaje letos, je obtížné. Kromě teploty je také důležité množství srážek, ale podle odhadů by mohl poslední sníh v této lokalitě roztát v polovině července," řekla Jana Tesařová ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Správa parku měří množství sněhu na tomto místě pravidelně. Na konci března přístroje ukázaly 950 centimetrů sněhu.

Mapa republiky sice leží na jižním svahu, díky modelaci terénu a větrným proudům se v zimě na tomto místě ukládá velké množství sněhu. Například v zimě 1999/2000 tam bylo 15,7 metru sněhu.

Lokalita je v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku a je turistům nepřístupná. Lidé ji mohou sledovat z některých turistických cest, za příhodných podmínek je vidět i z Hradce Králové.

Témata:  Krkonoše sníh počasí

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.