Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec pobytu Sovětů v Česku? Na jejich odchod dohlížel Kocáb

Michael Kocáb
Michael Kocáb
Foto: Vláda.cz

Sovětská armáda u nás "dočasně pobývala" 23 let. 21. června před 26 lety opustil poslední železniční transport se sovětskými vojáky a jejich technikou území tehdejší Federativní republiky. O sedm dní později opustil území našeho soustátí i poslední příslušník sovětské armády.

Dnes je tomu už 26 let, kdy se od nás stáhla sovětská armáda. Ta na našem území pobývala od přelomové noci z 20. na 21. srpna 1968. Tehdy u nás totiž byl "ohrožen socialismus", nastoupit musela síla. Vpádu vojsk Varšavské smlouvy se odmítlo účastnit pouze Rumunsko. Celkem naše hranice překročilo na půl milionu vojáků a odhady mluví také o 6 300 tancích.

Československá politická reprezentace musela souhlasit s "dočasným pobytem spřátelených armád". Na základě smlouvy se Sovětským svazem z října 1968 na našem území zůstalo na 75 tisíc příslušníků sovětské armády, dále přes 200 letounů a vrtulníků, přes 1220 tanků. Jednalo se o pět vševojskových divizí. Armády Maďarska, Bulharska, Polska a NDR naše území opustily už 4. listopadu 1968. 

Sověti působili ve více jak 30 posádkách, na čtyřech letištích (Hradčany, Mladá, Olomouc a Zvolen), dále měli k dispozici nemocnici v Milovicích, v Jaroměři a v Bruntále. Zabrali také 19 muničních skladů a 6 skladů státních hmotných rezerv. Působili v pěti výcvikových prostorech v Mimoni, v Libavé, Lešti, Mladé a Malackách. Prostor Milovice-Mladá byl největším střediskem, kde se koncentrovali Sověti. Z Milov do Moskvy byla dokonce zřízena speciální vlaková linka. Na našem území také žilo na 40 tisíc rodinných příslušníků vojáků. 

Vedení Sovětského svazu v průběhu let osmdesátých slíbilo postupné stahování jednotek z našeho území. Do roku 1989 však šlo pouze o 1 500 osob. Změna přišla až se Sametovou revolucí kdy československá vláda vydala stanovisko, ve kterém označuje sovětskou invazi z roku 1968 za protiprávní a následně začala vyjednávat o úplném odchodu vojsk. 

Schůzky české a sovětské delegace k tomuto tématu v průběhu roku 1990 Sověti komplikovali a termín odchodu vojsk oddalovali. K podpisu smlouvy o odchodu sovětských vojsk tak došlo v únoru 1990 v Kremlu. Smlouva počítala se třemi etapami odchodu. V první etapě (únor až květen 1990) mělo odejít 25 800 osob, ve druhé (červen - prosinec 1990) 18 300 vojáků a ve třetí (leden - červen 1991) zbytek, tedy 29 400 vojáků. Předsedou komise, která na odchod dohlížela, byl Michael Kocáb. Odsun armády skončil ve finále o několik málo dní dříve. Poslední transport s vojáky byl vypraven z Milovic 19. června 1991.

Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 a o několik dní později opustil území Federace poslední zástupce sovětské armády generálplukovník Eduard Vorobjov. 

Témata:  Sovětská armáda výročí Sovětský svaz Michael Kocáb

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.