Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Raketový zázrak z Uralu měl ničit tanky NATO. Proč skončil v zapomnění?

IT-1
IT-1
Foto: Wikimedia Commons

V 50. letech vládlo v Sovětském svazu okouzlení raketami. Rakety měly v armádě nahradit vše, a proto vznikl i návrh tanku, který by místo kanónu měl pouze rakety. A skutečně. Touha sovětských generálů a Nikity Chruščova osobně byla splněna. Dlouho se však z nového stroje neradovali

Vývoj IT-1 (Istrebitěl tankov-stíhač tanků) začal pod vedením Alexandra Emmanueloviče Nudelmana v roce 1958 a první prototyp byl předveden Chruščovovi krátce před jeho pádem v roce 1964. Konstruktéři použili podvozek tanku T-62. To omezilo náklady na údržbu. IT-1 vážil 37,5 tuny. Čelní pancíř a pancéřování kupole s raketami měl 200 milimetrů. Maximální rychlost stroje byla 50 kilometrů v hodině a dojezd 450 kilometrů.

Výzbroj tanku tvořil protitankový raketový systém 3M7 „Drakon“. Stroj byl vybaven na svou dobu žhavou novinkou – nočním viděním, takže mohl operovat i v noci. Střelec musel po celou dobu držet cíl v hledáčku nitkového zaměřovače. Raketa byla korigována pomocí rádia. Systém měl celkem sedm frekvencí a dvě sady řídících kódů.

Po zaměření cíle se na stropě kupole otevřela malá dvířka, z niž se na startovací kolejničce vysunula raketa. Ta vážila 50 kilogramů. Její řídící systém se s IT-1 spojil až po půl vteřině letu a do té chvíle byla raketa neřízená. Za tu dobu raketa uletěla zhruba 300 metrů. Kolem tanku tak vznikala slepá zóna, ve které IT-1 nebyl schopen účinně použít raketový systém. Maximální dolet rakety byl 3300 metrů. V noci pak byly celý systém značně omezen a dokázal zasáhnout cíle jen ve vzdálenosti 400 až 600 metrů. Raketa dokázala prorazit 250 milimetrový pancíř.

Nabíjení raket bylo založeno na revolverovém systému a bylo velmi rychlé. Problémem byla značná velikost střel. V tanku mohlo tak být vezeno jen 15 padesátikilových střel. Dvanáct jich bylo v zásobníku a tři v nepancéřované schránce. Posádku tvořili tři muži – řidič, velitel a střelec. Ti měli k obraně proti pěchotě k dispozici ještě kulomet PK 76,2 milimetrů s 2000 náboji.

Sérová výroba byla zahájena v roce 1968 v Uralské tankové továrně číslo 183 v Nižním Tagrilu. Byla ukončena po dodání 193 kusů v roce 1970. IT-1 měly postupovat s pěchotou a likvidovat tanky nepřítele. Veškeré vyrobené stroje byly dislokovány v běloruském a karpatském vojenském obvodu. Brzy se však ukázaly slabiny stroje. IT-1 byl velký, nedokázal se ubránit útoku pěchoty a systém 3M7 byl již notně zastaralý, i když spolehlivý. Uvádí se, že dokázal zasáhnut cíl v 96,7 %. Naváděcí systém byl však složitý a obrovský, vážil 520 kilogramů a posádku museli tvořit profesionální vojáci, protože výcvik v používání systému trval příliš dlouho, a u vojáků základní služby by se nevyplatil.

Když byl roku 1970 do výzbroje zaveden protitankový systém 9K111 Fagot, který byl daleko menší, jednoduše přenosný, ale stejně výkonný jako 3M7, bylo rozhodnuto. V roce 1970 IT-1 byl vyřazen po pouhých třech letech ze služby. IT-1 se nikdy nedostal do boje ani nebyl exportován. Většina raketových tanků byla přestavěna na ženijní vozidla. Dodnes se zachoval jeden jako muzejní exponát v tankovém muzeu Kubinka u Moskvy. Nápad na raketový tank byl nepochybně dobrý, vývoj však trval příliš dlouho, takže při zavedení do výzbroje, byl stroj již notně zastaralý. 

Témata:  studená válka IT-1 tanky Sovětská armáda zbraně

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:53

Dojemná dovolená Libora Boučka: Po 11 letech se vrátil na místo prvního setkání

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.