reklama

Kromě prezidenta Miloše Zemana se akce zúčastnili třeba exprezident Václav Klaus, bývalý premiér Petr Nečas, současní šéfové komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch, ministr průmyslu Jan Mládek (všichni ČSSD) či americký velvyslanec v Praze Andrew Shapiro.

„Vyjádřit vděk osvoboditelům a úctu padlým obětem se dá různými způsoby. Třeba prohlášením, posláním dopisu velvyslanci, pokloněním se památce padlých na Olšanských hřbitovech. Prezident Miloš Zeman (bohužel i jiní) si zvolil recepci na ambasádě. Třebaže je to ambasáda okupační a sankcionované mocnosti kvůli Ukrajině. Někdy je gesto mnohem důležitější než cokoli jiného, zvlášť pokud se jedná o gesto od hlavy státu. Prezident to pochopitelně ví a každý s touto zbraní zachází jinak. Budiž. Takový je holt náš pan prezident," posteskl si Ženíšek.

Na rozdíl od prezidenta však podle svých slov postrádá vhodnou platformu ke spolupráci proti mezinárodnímu terorismu, ke které Zeman na recepci slavnostně všechny vyzval. „Pokud jde o boj proti IS v Sýrii, tak zatím se ukazuje, že Putin má odlišné zájmy než většina ostatních zemí. A pokud jde o boj proti terorismu v Evropě, tak každý expert na bezpečnost ví, že zásadní je spolupráce tajných služeb," myslí si politik.

„V situaci, kdy naše zpravodajské služby každoročně přinášejí zprávy o tom, jak ty ruské zvyšují na našem území svoji aktivitu, kdy Evropa čelí hybridní válce ze strany Ruska a kdy Putin za pomoci svých tajných služeb provádí cílenou propagandu v celé Evropě, může výzva prezidenta znamenat jen jedno: zapomeňme na Ukrajinu, zapomeňme na Gruzii a pojďme doufat, že to Putin s námi myslí dobře," dodal ostře Ženíšek.

reklama