Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politici chtějí zpět nadstandardy, někteří i nemocniční poplatky

Nemocnice Motol, ilustrační foto
Nemocnice Motol, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Většina politických stran podporuje znovuzavedení zdravotnických nadstandardů. Středové a pravicové zvažují také doplatky za stravu a ubytování v nemocnicích.

Vyplývá to z odpovědí zástupců parlamentních stran. ČTK oslovila i SPD, ale odpovědi nedostala. V ČR jde do zdravotnictví asi 7,6 procenta HDP, což je podprůměr v EU. Letos bylo plánováno 277 miliard korun.

ANO, ODS a TOP 09 se shodují v tom, že do systému by mělo přijít více soukromých peněz. "Chtěli bychom vytvořit legální prostor pro dobrovolnou spoluúčast či připojištění. K tomu je nezbytné zákonem lépe definovat rozsah hrazené péče," řekl expert ANO na zdravotnictví Adam Vojtěch.

ANO a ČSSD chtějí také přehodnotit současné financování pomocí úhradové vyhlášky. Podle Vojtěcha (ANO) je třeba posílit aktivní smluvní politiku mezi pojišťovnami a poskytovateli péče. Podle odborníka ČSSD Jiřího Běhounka je třeba srovnat rozdíly v platbách pojišťovnám za stejné výkony.

Podle TOP 09 je třeba upravit platby za státní pojištěnce, což jsou děti, senioři a nezaměstnaní, aby víc odpovídaly nákladům. Pravidelnou valorizaci plateb podporují také Zelení a KSČM. Podle Pirátů by měla mít fixní měsíční výši za každého pojištěnce. Komunisté a Zelení budou prosazovat, aby se vrátilo proplácení prvních tří dnů nemocenské.

Podle většiny stran je nutné změnit systém veřejného zdravotního pojištění. "Základní změnou by mělo být zavedení dvousložkového pojištění, které by vedlo k větší konkurenci zdravotních pojišťoven," řekl Vojtěch (ANO). K pevné složce by si pojišťovny stanovily pohyblivou, v mantinelech stanovených zákonem.

Témata:  nemocnice zdravotnictví politici

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.