Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mohou poslance volit i ze zahraničí. Kde všude může odevzdat svůj hlas?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Před čtyřmi lety volilo poslance v zahraničí 10.000 českých občanů. Letos budou registrovaní voliči moct nově hlasovat o složení Sněmovny také z Barmy, Senegalu nebo Lucemburska.

Plyne to z vyhlášky, která upravuje dodání hlasovacích lístků do ciziny. "Od poslední novelizace vyhlášky v roce 2013 došlo k některým změnám, které je třeba v těchto seznamech zohlednit," zdůvodňuje ministerstvo zahraničí svůj postup. "V některých zemích vznikly nové zastupitelské úřady, některé úřady byly uzavřeny, případně došlo ke změně úrovně zastoupení," píše se v materiálu.

Vyhláška obsahuje dvě přílohy, z nichž v první jsou uvedeny zastupitelské úřady, na které se dodávají papírové hlasovací lístky. Do této skupiny úřadů patří zastoupení České republiky v sousedních zemích, tedy Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku.

Další více než stovka českých úřadů dostane hlasovací lístek ve verzi pro tisk. Právě jejich seznam se vyhláškou mění. Před čtyřmi lety mohli Češi volit například na českém velvyslanectví v Libyi nebo v Zimbabwe. Dnes jsou obě ambasády zavřené. Česko zrušilo své zastoupení také v malijském Bamaku a japonském Kjótu. Volit se nebude ani na generálním konzulátu v Doněcku. Ten Česká republika uzavřela v roce 2014 kvůli válce na východě Ukrajiny.

Nově jsou na seznamu ambasády v keňském Nairobi, senegalském hlavním městě Dakar a zambijské Lusace. V Asii Česko od posledních parlamentních voleb rozšířilo své zastoupení o generální konzulát v iráckém Irbílu a Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie S'-čchuan. Hlasovací lístky budou pro registrované voliče k dispozici také na českých velvyslanectvích v Barmě a Kambodži.

Češi v cizině měli možnost vybírat si poslance ve volebních místnostech na zastupitelských úřadech či konzulátech zatím čtyřikrát. Před každými volbami státní volební komise losem určí kraj, pro jehož kandidátky se v cizině hlasuje. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy se rozhodovalo mezi jihomoravskými kandidáty. Při následujících dvou volbách volili Češi v zahraničí mezi jihočeskými kandidáty. V roce 2013 byl stejně jako letos vybrán Středočeský kraj.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Češi velvyslanectví volby 2017 volby

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.